Menü

Allergiaszezon, így szeretlek

Mintegy kétmillió allergiás él Magyarországon. Plusz én, az eggyel több. Már évek óta szenvedek a pollenallergiától, volt olyan év, hogy konkrétan be is lázasodtam tőle, annyit fújtam az orrom, s volt olyan is, hogy könnyebben megúsztam némi szipogással és könnyezéssel. De az a nyári-őszi szezon még nem jött el, amely ne gyötört volna meg a parlagfű és társai okozta irritáció okán.

Elsősorban, a modern életvitel a felelős az allergiások számának növekedéséért. Erről Csoma Zsuzsanna, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet allergológus főorvosa beszélt az egyik közszolgálati hírcsatornán, nemrég. A szakember azt mondta, az életvitel mellett, a szelektált érintkezés a környezettel áll a hátterében annak, hogy a fejlett társadalmakban egyre több az allergiás. A betegség bárkinél kialakulhat, a családi örökletesség és a genetikaazonban növelheti a valószínűségét. A mostani időszakban főként a tölgy, bükk, nyír és nyárfa pollenje okoz problémát, melynek kedvez a hirtelen jött meleg idő.

Az allergia genetikai háttere ellen nem sokat tehetünk, de abban van részünk, hogy mit okozunk magunknak. A modern életvitel hatására megváltozott a táplálkozásunk, ennek káros mellékhatásai (rohanó élet, stressz, környezeti-, elsősorban légszennyezés, nem megfelelő táplálkozás) mind fokozzák a szervezetben a szabadgyökök termelődését, ha pedig felborul az egyensúly, kialakulnak a betegségek.

Étrendünkben fontosabb szerepet kellene, hogy kapjon a nyers zöldség és gyümölcsfogyasztás, melyet mesterséges vitaminkészítményekkel próbálunk pótolni, ahelyett, hogy a természeteset választanánk. Dohányzunk, egészségtelen ételeket választunk, allergén ételeket eszünk, kémiai anyagokat használunk, vegyszerekkel dolgozunk. Férjem gyakran figyelmeztetett arra, hogy az allergia kialakulásának egyik fő bűnösének tartja a túlzott higiéniámat, állandó tisztaságmániámat, kozmetikumaimat, s belátom, igaza volt. Egy kis piszok kifejezetten hasznos immunrendszerünk normális működésének kialakulásáért, ezt kisgyermekeink végett is érdemes szem előtt tartanunk.

Természetes módszerekkel is segíthetjük az allergiás reakciók mérséklését, ezek közül említeném az akupunktúrát, a probiotikumokat, az immunerősítést, a tengervizes orrsprayket, az algák nehézfém kivezető és méregtelenítő hatását, sóbarlangokat vagy sóterápiát, sportolást, de hiszek a homeopátiában is, mert rajtam már sokszor segített.

Amikor elviselhetetlen volt pár éve a parlagfűszezon, minden apró szalmaszálba megkapaszkodtam, hogy enyhítsek a szenvedéseimen, gyakrabban mostam hajat és ágyneműhuzatot, kerültem a virágos réteket, friss fűnyírás után nem tartózkodtam a szabadban, nem aludtam és nem utaztam nyitott ablak mellett, illóolajokat használtam és kamillás gőzöléssel próbáltam levegőt kapni. S ha nem volt más választás, mert súlyosbodtak a tűnetek, orrspray és allergiagyógyszer is a segítségemre volt. Étrendemben kerültem a keresztallergiát okozó ételeket, s mindent megpróbáltam, hogy elviselhető legyen az a néhány allergiás hét, ami sajnos a fagyokig is eltart.

Az allergia manapság tényleg népbetegségnek számít. Sajnos évente egyre többen találkoznak ezzel a problémával, amely a modern életvitel hozadéka. Azonban ne adjuk fel. A háztartás körültekintő vezetésével, friss alapanyagokból készült ételekkel, hozzáadott adalékok nélküli étkezéssel sokat enyhíthetünkallergiás tüneteink mértékén.

“30 éves sem vagy, de már kopaszodsz”

Állítólag már Julius Caesar is szenvedett attól, hogy napról napra egyre kevesebb haja van, ezért mindent kipróbált, hogy visszaszerezze a természetes koronáját. A férfiak szőrzete mindig is beszédtéma. Évszázadok óta úgy tartjuk, hogy a férfias férfi tetőtől talpig szőrös, na de őszintén azért kopasz férfiak is lehetnek sármosak, például ki mondaná, hogy Bruce Willis nem nézett ki jól fiatalon. Ebben a cikkben a (fiatalkori) kopaszodással foglalkozunk, megtudhatjuk, hogy miért alakul ki, milyen lelki problémákat okoz és, hogy hogyan lehet küzdeni ellene már ha akarunk.

Allergia ősszel

Az allergiás tünetek jó néhány ember számára ősszel sem múlnak el. Bár a legtöbb allergén növény már nem virágzik ilyenkor, a nedves idő hatására megjelennek a poratkák és a penészgombák. Ezek olyan tünetek hátterében állhatnak, amikről nem is hinnénk, hogy ez az oka, így érdemes odafigyelni rájuk!

Amit a nyiroködémáról tudni kell

A vénás rendszerünk kiegészítő rendszere a nyirokrendszer, melyben, ha gond adódik, akkor különböző tüneteket tapasztalhatunk, ilyen a nyiroködéma is.

Milyen előnyei vannak a fogászati koronáknak?

A fogászati koronák már régóta népszerű megoldásnak számítanak a természetes fogak helyreállítására. Mikor használhatóak ezek a fogpótlások, és mi mindenben segítik a pácienseket?

Az érzékeny bőr okai

Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.