Micellás víz, micellás sampon… na, de mi az a micella?
- Dátum: 2018.05.01., 19:59
- ápolás, arc, arctisztítás, bőr, bőrápolás, bőrproblémák, egészség, friss, hidratálás, micella, szennyeződés, szépség, szépségápolás, tisztítás, tonik, víz
Micellás arctisztító, sminklemosó, újabban már sampon is… mintha a micellás dolgokkal mindent el lehetne adni az utóbbi időben. Tény és való, több kozmetikai cég is úgy véli, a micellás víz forradalmasította a bőrápolást. Ezért is érdemes tisztázni, mi is ez a csodaszer, és egyáltalán az-e?
A micella egy gömb alakú molekulahalmaz, melynek egyik fele hidrofil, vagyis vízkedvelő hatású, másik fele pedig lipofil, vagyis zsírkedvelő hatású. Zsíros felülettel való találkozáskor a gömb kinyílik, és bekebelezi a lipidalapú szerkezetet. Ez gyakorlatban átültetve: leghasznosabb a kosz és szennyeződés eltüntetésekor. Így ér össze a kozmetikai szerekkel és arctisztítókkal ez a kis molekula.
Azonban önmagában micellás vizet nem igazán lehet kapni, főleg nem a drogériákban. Minden cég igyekszik, a maga módján, még jobb és hatékonyabb arclemosót, arctisztítószert előállítani, melyhez további anyagokat használnak fel. Ezek pedig bár rövidtávon növelhetik a hatásfokot, hosszú távon ronthatják a bőr minőségét. Épp ezért nem árt odafigyelni arra, hogy például a micellás tisztító tartalmaz-e alkoholt, mely szárít, vagy parfümöt, mely bár kellemes illatot adhat a szernek, allergiát okozhat. Szintén érdemes óvatosabban bánni a piacon megjelenő egyre változatosabb verziókkal, mint például a kétfázisú olajos megoldásokkal, vagy a különböző gyógynövény kivonatokkal keresztezett vizekkel. Az igazi micellás víz már önmagában eléri azt, amire hivatott: a szennyeződések eltüntetésére.
A micellás víz lényegében annak köszönheti sikerét, hogy például a vattakorongra cseppentve, már kis mennyiség is elég, hogy aztán az arc szennyeződéseit magába szívja, ráadásul bármilyen bőrtípusú ember használhatja. Normális esetben a micellás víz nem zsírosít, nem szárít, viszont azt is érdemes észben tartani, hogy nem is hidratál, vagy tonizál.
Ahogy a kozmetikumok többségénél, a micellás víz esetén is érdemes kozmetikus vagy gyógyszerész véleményét kikérni vásárlás előtt, hiszen a bőrünk a legnagyobb felületű „vetítővásznunk”, körültekintés nélküli károsítása hosszú távon sokkal több fejtörést okozhat, mint elsőre gondolnánk.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?