Hennafestés otthon
- Dátum: 2018.04.22., 20:34
- afrikai, arab, boka, bőr, citrom, derék, elefánt, előkészítés, festés, fesztivál, fogpiszkáló, fülpiszkáló, hát, henna, indiai, kalocsai, kéz, kígyó, láb, levelek, lótusz, matyó, minta, nap, nyár, paszta, porcukor, virágok
Az előző cikket ott hagytam abba, hogy rendelkezésünkre áll a henna paszta tölcsérben. Kezdődhet a festés, vagyis majdnem!
A festés előkészítése: a bőrteszt és bőrradír
Nagyon fontos, hogy mielőtt bármilyen henna készítményt használnánk, mindenképpen végezzünk bőrtesztet! Mivel természetes összetevői vannak, így elég ritkán allergizál, de csak akkor zárhatjuk ki a veszélyt teljesen, ha teszteltük egy kis bőrfelületen! Ahogy a hajfestékek dobozán is láthatjuk a javaslatot, vigyünk fel a bőrünk egy kis felületére a pasztából, majd ha pár óra múlva semmilyen pirosságot, vagy egyéb kellemetlenséget nem tapasztalunk, akkor használjuk bátran.
Ha megvolt a bőrteszt, akkor, a tartós minta érdekében, érdemes leradírozni a bőrünket. Majd átkenni tonikkal, így eltávolítva az esetleges zsíros szennyeződéseket. Ha előkészítettük a bőrünket, kezdődhet a festés. A mintánk, ilyen előkészülettel is maximum két hétig marad látható. Körülbelül ennyi idő, míg a bőrréteg, ahova a minta beszívódik, az teljesen lehámlik.
Hova érdemes festeni?
Kézfejre, tenyérre, karra. Lábra, lábfejre, bokára. A háton vagy a derékon is mutatós. Leghamarabb a kézről tűnik el a minta, mivel gyakran mossuk. Tehát, a tenyéren a legkevésbé tartós egy motívum.
Milyen mintát fessünk?
Indiai minta
A fejlődés: a megszületés, növekedés, kiteljesedés, elmúlás, újjászületés életciklusainak testre festésével kezdődött a hennázás. Jellemzők rá a kacskaringós minták és virágszimbólumok használata. Tipikus mintái: a lótusz, fa, páva, nap, föld, hullám, elefánt. Vagy indiai istenek képmásai.
Afrikai minta
Az energia megszületésének elősegítése és birtoklása, energiaáramlás elősegítése a minták rajzolásának elsődleges célja. Vastag vonalak és geometrikus alakzatok jellemzik. Négyzetek, rombusz, háromszögek, kígyó, spirál.
Arab minta /Közel-Kelet/
Főleg a kéz- és lábfejen elhelyezett virág és levélminták jellemzik. Az ujjbegyek festése is általános.
Délkelet-Ázsiában is használnak hennát, a kevésbé kidolgozott indiaihoz hasonlatos minták a jellemzőek.
Egyéb minta lehetőségek
Igény szerint egyéb mintákat is készíthetünk. A maláj nonfiguratív minták nagyon jól mutatnak férfiakon. De hazánkban -hölgyeken- a matyó és kalocsai minták használata is egyre elterjedtebb. Szerintem igazán mutatósak. Különösen, ha csillámmal is dekoráljuk. De, kalligrafikus szövegek is nagyon egyediek lehetnek.
A festés és utánkezelés folyamata
A tubusos henna paszta egy sötét színű massza. A tubus felbontás után kb. 3-4 hétig áll el hűtőben tárolva, és nagyjából 5-6 mintára elegendő. A festéshez kelleni fog: papírtörlő, fokpiszkáló, fülpiszkáló, illetve ragasztószalag. A papírtörlőből tegyünk a festendő bőrfelület alá, ha például kézfejen dolgozunk. Egy másik darabot szakítsunk le, ez lesz, amin kipróbáljuk, milyen adagolni a pasztát. A fülpiszkáló és fogpiszkáló az esetleges javításokhoz kell, attól függően mekkora hibát vétettünk. A ragasztószalaggal lezárhatjuk a tölcsér végét, ha később szeretnénk a maradék hennát felhasználni. Az interneten számos mehndi minta található, ezeket könnyen átmásolhatjuk, vagy magunk is kitalálhatunk saját mintát. Válasszunk az ízlésünknek megfelelő mintát, vagy célunk alapján.
A kész mintát, aztán, legalább pár órára a bőrön kell hagyni. Addig nem szabad, hogy vízzel érintkezzen! Ne fedjük be ruhával sem! A rászáradt paszta eltávolítása után, egy narancsszín mintát kapunk, ami később barna színűre vált. A rászáradt henna lemosása után, kb. 24 óra múlva éri el a végleges színét. A színhatást (mélységet) lehet fokozni, ha frissen préselt citromlevet keverünk el cukorral (annyi citromlevet adjunk egy teáskanál porcukorhoz, amitől éppen kenhető lesz) és ezzel a mázzal, fülpiszkáló segítségével, párszor (egyszer, vagy kétszer) áttunkoljuk a már megszáradt mintát. Ha például fesztiválon hennáztatunk, akkor egy gondos festő felajánlja, hogy térjünk később vissza, és átkeni a mintát, ezzel az eleggyel.
Ahogy láthatjuk: nem nehéz a hennafestés, és nem is jár nagy anyagi teherrel. Ha kész pasztát veszünk, akkor különösen rapid folyamat. Ellenben rendkívül mutatós, és nyáron nagyon egyedi, ideiglenes dísze lehet a testünknek! Ha azonban nem vagyunk eléggé magabiztosak, akkor keressünk fel egy szakembert! Idén nyáron, megint nagy divat lesz!
Karácsonyi aromaterápia
Karácsony idején, de tulajdonképpen a téli időszakban ünneptől függetlenül is van néhány illat, aroma melyekkel egészen kellemes és meghitt ünnepi hangulatot tudunk varázsolni.
A retró zene mindig trendi
Igaz, hogy világunk rohamléptekkel fejlődik és változik, viszont akadnak olyan dolgok, amelyek bár közel sem új keletűek, mégsem merültek a feledés homályába. Ennek egy ékes példája a retró stílus. Azonban mitől lesz mégis menő az, aminek elméletileg már idejétmúltnak kellene lennie?
Karácsonyi szimbólumok
Az életünk, lelkünk, lakásunk decemberben ünnepi díszben várja a karácsonyt. Az otthonunk, a kert, a lakás, a szobák, az ablakok, a fenyőfa, a ruházatunk, a munkahelyünk és a legtöbb üzlet, bevásárlóközpont is karácsonyi pompával ragyog. Vajon ismerjük, hogy ezek a szimbólumok, díszek, dekorációk milyen jelentéssel bírnak?
Idén is lesz Mikulásgyár!
November 29. és december 21. között megrendezik ismét programjaikat a Mikulásgyár dolgozói, szervezői, hogy segítsenek a rászoruló gyerekeken!
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?
Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.