Zene az ember életében
- Dátum: 2018.04.03., 21:21
- befolyásolás, dal, dallam, depresszió, egészség, ének, idő, muzsika, pénzköltés, szám, szorongás, vásárlás, zene
Már ősidők óta, tudatosan alkalmazzák a zenének azt a tulajdonságát, hogy hangulatokat, érzelmeket hív elő. Megváltoztathatja az ember gondolkodását, viselkedését. Ha rosszkedvünk van, viszont egy pörgős jókedvű dalt hallgatunk meg, a bajt nem mulasztja el, de egy kicsit pozitívabban fogjuk látni a világot. Így máris előrébb vagyunk, mintha keseregnénk a dolgokon. Sajnos, ennek a fordítottja is igaz lehet. Én jártam már úgy, hogy a jókedvemet szegte a szomorkás zenék hallgatása.
Örömteli eseményeken, az embereket összehozza, táncra hívja a muzsika. Viszont a gyászban, temetésen is társunkra találunk a zenében. Gondolok itt a búcsúztató dalokra. Gyógyító hatással is bír, de megszűntetheti a depressziót, illetve pozitív lehet az egészségünkre is.
A filmiparban hangeffektekkel próbálják felcsigázni a közönséget. Ilyen például a horrorfilmekben, amikor lemegy a lány a sötét pincébe, és a hosszantartó jelenet alatt futó zene az, ami felborzolja a nézők fantáziáját, és állapotát. Bizonyított tény, hogy ha a zene üteme felgyorsul, akkor az emberek szíve is gyorsabban kezd verni. De mindenki számára ismerős a romantikus filmek legvégén a lágy dallam, amikor végre összejön a két szerelmes. Ilyenkor az embereket megnyugvás tölti el.
A mai világban pedig, befolyásoló tényezőként használják fel. Én úgy gondolom, hogy vásárlás közben senki nem arra figyel, hogy milyen zene szól az üzletben, viszont ez befolyásolhatja, hogy mit vásárolunk, és mennyit költünk rá. Hatással lehet ránk a zene gyorsasága, műfaja és hangereje is. A délelőtti időszakban lassabb, nyugodtabb dalokat játszanak, hiszen ekkor főleg az idősebb korosztály vásárol, délután a csúcsidőben pedig pörgősebb dalok csendülnek fel, ezzel is elősegítik a gyorsabb vásárlást. Ha pedig valamelyik boltban nem tetszik a zene, akkor úgy érezzük, hogy nem a mi igényeinket akarja kielégíteni, így lecsökken vásárlási hajlandóságunk.
Ha egy drága parfüm vagy ékszer vásárlásakkor komolyzene szól, akkor az emberek többsége hajlandó többet áldozni a termékre, mint egyébként tenné. Természetesen ez főleg akkor igaz, ha nem céltudatosan, megfontoltan vásárolunk, hanem hirtelen felindulásból. Ez nem csak a boltokra, hanem az éttermekre is igaz. Ha nyugodtabb, lassabb zene szól, akkor megnő az étkezési és alkoholfogyasztási idő.
A dal befolyásolhat minket, de ha a pozitív oldalát nézzük, akkor, oldja a szorongást, csillapítja a fájdalmat és hatással van a biológiai funkcióinkra. Természetesen minden zene máshogy hat ránk, és a különböző műfajú, gyorsaságú dallamok minden emberből mást válthatnak ki.
/Szerző: Kohajda Wentholin Loretta/
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.
Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?