Finn életszemlélet, amely egészségesebbé tesz
- Dátum: 2018.03.26., 21:38
- egészség, életmód, életszemlélet, finn, gyűjtögetés, hideg, hó, könyv, könyvajánló, nép, ország, pozitív, sport, tél, viselkedés
Bizonyosan nem én vagyok az egyetlen, aki zárkózott, már-már fura népnek titulálta a finneket, a sajtóból és apró életbeli megnyilvánulásaikból, amelyek híre hozzánk is eljutott. Sok vicc is származik a mosolytalan, komoly, nem túl szószátyár emberekről, és ezt a sztereotípiát nem is igazán igyekeztek sosem megváltoztatni.
Joanna Nylund: Sisu c. könyve összegezve, és mégis érhetően, legfőképp pedig élvezhetően elmagyarázza, hogy is megy ez náluk, fent a hideg északon; hogy tudnak mindig pozitívan állni az élethez; miért ér el jó eredményeket az ország a különböző pozitív aspektusú méréseken, arról nem is beszélve, hogy mennyi új és érdekes dolgot ír le a könyv. Ebből szemezgettem néhányat.
A finnek nem szófukarok, csupán nem beszélnek feleslegesen
Egyenesek és konkrétak, egyszerűen nem értik a társalgás fenntartásához szükséges bájcsevej lényegét. Milyen igazuk van! Ha valami nem tetszik nekik, vagy gondjuk akad, kertelés nélkül közlik. Különösen ellenzik önmaguk fényezését, vagy „kivagyiságát”, és a beszélgető partnereiktől sem szívesen fogadják ezt. Az üzleti életben, ez még inkább érződik, a vezetők akár nyersnek, tiszteletlennek is tartanák a kedvesebb stílushoz szokott népcsoportok, azonban épp az ellenkezőjéről van szó. A vállalatvezetők mélységesen tisztelik dolgozóikat, de vezetői mivoltukból adódóan, példamutatással is élniük kell. Ez a kölcsönös tisztelet, „mindenki tudja a helyét” felfogás az egyik legjobb problémamegoldó társadalommá kovácsolta az országot.
A finnek imádják a sportokat
Gyerekek, idősek, fiatalok, szülők, legyen szó a sport űzéséről vagy csak képernyőn keresztüli figyeléséről, odáig vannak érte. Az éghajlatnak köszönhetően javában a téli sportokban jeleskednek, ott is inkább az állóképességük az, ami példamutató. A könyv, egy nagyon érdekes példát hoz arra vonatkozóan, hogy nem igazán érdekli őket a hideg. Hozzáállásuk abból adódik, hogy ha folyamatosan az éghajlatból indulnának ki, nem tehetnének meg szinte semmit. Novembertől februárig állandó sötétség uralkodik, télen nem ritka a mínusz 25 fok, ráadásul akkor még nem is beszéltünk a szélről, esőről, és egyéb időjárási viszontagságról. A finnek, pedig szeretik maguk uralni a körülményeiket, és nem igazán hagyják, hogy a körülmény szabja meg az ő életüket. Ráadásul a gyerekeket hagyják kint játszani, legyen hó vagy sár, mínusz 10 fok, a finnek tudják, hogy a szervezet szívósságának fejlesztésére szükség van a saját tapasztalatok, élmények hatására.
Gyűjtögetés
Ami szimpatikus, és a saját életünkbe is átültethetjük, az a gyűjtögető életmód. Na, nem a halomnyi étel felvásárlása a boltból, sokkal inkább a természetjárással egybekötött, vitaminbomba begyűjtéséről. Persze könnyebbnek tűnik a piacon felvásárolni a vörös áfonyát, vagy a málnát, azonban a finneket a szabad levegőn való időtöltés is motiválja a saját betermeléshez, arról nem is beszélve, hogy így sokkal inkább megbecsülik a házi termést. Egy alapos utánajárás, és esetleg egy növényhatározó beszerzése után, bárki útnak indulhat a környékbeli túraútvonalakon, hogy kikapcsolódjon és még egészséges ételhez szükséges alapanyagot is összeszedjen.
Számos más, pozitív és elgondolkodtató példát is hoz még a könyv, melyet a saját életünkbe átültetve egy sokkal izgalmasabb és körültekintőbb életszemléletet kaphatunk. Egy biztos: érdemes a finnekre odafigyelni, sokat tanulhatunk tőlük!
/Fotó: a szerző saját képe/
Futás, csapatépítés, jótékonyság – Ultrabalaton

Az immáron hat éve aktívan működő FuTamási futócsoportunkból, a Tolna megyei Tamásiból idén is nekivágott 9 fő, hogy körbefussa a tavat, Magyarország egyik legnépszerűbb futóversenyén, a 19. alkalommal megrendezett NN Ultrabalatonon! A korábbi évek
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
The Last of Us 2. évad nyitája

Két év telt el az első évad megjelenése óta. A The Last of Us idei indulásakor egyértelmű: a világ ugyan megmaradt romjain, de Joel és Ellie kapcsolata már aligha. A folytatás nemcsak érzelmi mélységeket tár fel a két főhős között, hanem egy kegyetlenül motivált szereplővel is sokkolja a nézőt – a bosszúvágytól fűtött Abbyvel. Az alkotás továbbra is kompromisszummentesen, nagy vizuális erővel és morális kérdésekkel teli történetvezetéssel halad, miközben már most érezhető, hogy mi lesz a végkifejlet.
A rejtvényfejtés pozitív hatásai

A rejtvényfejtésnek rengeteg pozitív hatása van – nem csak szórakoztató, de az agyadnak is igazi edzés! Nézzük melyek az előnyei!