Hazánk, a gyógyító vizek országa- Menjünk gyógyfürdőbe!
- Dátum: 2018.02.27., 21:12
- balneoterápia, egészség, fájdalomcsillapító, gyógyfürdő, gyógyhatású, gyógyvíz, Hajdúszoboszló, Harkány, Hévíz, hidroterápia, hormonzavar, pikkelysömör, szabadidő, természetes, természetes gyógymód
Kevesen tudják, még kevesebben becsülik meg, hogy egész Európában a Kárpát-medence a leggazdagabb termál- és gyógyvizekben. Az itt található gyógyvizek a terápiás területek száma és a hőfok szempontjából egyaránt kiemelkedőek. Szerintem bármelyik átlag magyar fel tud sorolni legalább négy gyógyfürdőt. A wellness-turizmus népszerűvé válása ismertebbé tette ezeket a fürdőket, de gyógyhatásuk kevésbé közismert. A balneoterápia szó a latin „balneum” (fürdő) szóból ered, és a víz minőségét, gyógyvíz létét használják ki a kezelés során. Ismeretes emellett a hidroterápia is, amihez nem szükséges gyógyvíz, ott a víz fizikai tulajdonságait használják ki, így a hőhatását, vagy a mechanikai hatását pl. egy vízmasszázs esetén.
A különféle gyógyvizek egyformának tűnhetnek, de az összetételük nagymértékben befolyásolja, hogy milyen betegségek, egészségügyi panaszok esetén lehetnek a leginkább hatékonyak. Sajnos, ettől függetlenül nem mindig egyszerű pontosan meghatározni, hogy kinek melyik a víz ajánlható. Egyrészt azért, mert két, azonos csoportba tartozó gyógyvíz hatása között is lehetnek eltérések, hiszen a vizek sok egyéb más összetevőt is tartalmaznak, amik befolyásolják az összhatást. Másrészt, ahogy mindig, itt is eljönnek az egyéni különbségek, érzékenységek. Sokszor előfordul, hogy két, egészen hasonló összetételű víz közül valaki egy egyiket jóval hatékonyabbnak érzi. Arról nem is beszélve, amikor valaki a gyógyvíz egyik összetevőjére allergiás. Ettől függetlenül azért nagy vonalakban hatékonyság szerint is lehet csoportosítani a gyógyvizeket.
Brómos-jódos gyógyvizek: reumatológiai megbetegedések, stresszes állapotok elmulasztása, alvászavarok, jódhiány, pajzsmirigy-alulműködés, gyulladásos betegségek. (Fellelhető :Cserkeszőlő, Csokonyavisonta, Debrecen, Hajdúszoboszló, Igal, Nyíregyháza-sóstófürdő, Zalakaros)
Kloridos, magas sótartalmú gyógyvizek: nőgyógyászati megbetegedések, bőrbetegségek. (Fellelhető: Cserkeszőlő, Orosháza-GyopárosfürdőKiskunmajsa, Hajdúszoboszló, Nyíregyháza-sóstófürdő, Sárvár, Szigetvár fürdőiben)
Kéntartalmú gyógyvizek: bőrgyógyászati betegségek (különösen pikkelysömör és ekcéma), ízületi problémák. ( Balf, Bogács, Budapest/ Lukács és Rudas fürdők/ Eger, Harkány, Mezőkövesd, Parád, Zalakaros fürdőiben)
Radioaktív (radonos) gyógyvizek: anyagcsere betegségek, hormonzavarok (pl. fokozza a pajzsmirigyműködést), reumatológiai betegségek, ivókúraként emésztőrendszeri betegségek. (viszonylag ritka előfordulású, hazánkban mégis 4 városban is találkozhatunk vele. (Bp./ Gellért, Rudas fürdők/ Eger, Hévíz, Miskolctapolca)
Szén-dioxid-tartalmú gyógyvizek: kardiológiai betegségek, magas vérnyomás, stressz oldás. (Balatonfüred)
Bizonyos krónikus betegségekre (pl. reumatológiai betegségekre) annyira elismert a gyógyvizek hatékonysága, hogy a kúrákat a TB is támogatja, ezért szakorvosi beutalóval , kisebb költséggel használhatjuk a fürdők szolgáltatását. A fürdőkben a fürdőorvosok vizsgálata előzi meg a szolgáltatás igénybevételét. Ő határozza meg az ajánlott fürdési időt, ezt ne lépjük túl. Alaphelyzetben is ki van függesztve egy ajánlott fürdőzési idő, de krónikus betegek esetében ennek betartása különösen fontos. Cukorbetegek ne járjanak gyakran, és fél óránál többet egyszerre ne tartózkodjanak a gyógyvizekben, mert egyébként is száraz, sérülékeny bőrük még szárazabbá, vékonyabbá, sérülékenyebbé válik.
A medical wellness az új trend, élvezzükmi is hazánk páratlan adottságait. A szteroidos fájdalomcsillapítás mellé, használjuk ki a mélyből feltörő vizeink természetes fájdalomcsillapító, gyógyító hatását.
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Ha kisbabával utazunk, ezeket ne hagyjuk otthon

Legyen szó nyaralásról, rokonlátogatásról, vagy csak egy hosszabb kirándulásról, van jónéhány dolog, amit érdemes bepakolni, ha csecsemővel utazunk.