Menü

Hazánk, a gyógyító vizek országa- Menjünk gyógyfürdőbe!

Kevesen tudják, még kevesebben becsülik meg, hogy egész Európában a Kárpát-medence a leggazdagabb termál- és gyógyvizekben. Az itt található gyógyvizek a terápiás területek száma és a hőfok szempontjából egyaránt kiemelkedőek. Szerintem bármelyik átlag magyar fel tud sorolni legalább négy gyógyfürdőt. A wellness-turizmus népszerűvé válása ismertebbé tette ezeket a fürdőket, de gyógyhatásuk kevésbé közismert. A balneoterápia szó a latin „balneum” (fürdő) szóból ered, és a víz minőségét, gyógyvíz létét használják ki a kezelés során. Ismeretes emellett a hidroterápia is, amihez nem szükséges gyógyvíz, ott a víz fizikai tulajdonságait használják ki, így a hőhatását, vagy a mechanikai hatását pl. egy vízmasszázs esetén.

A különféle gyógyvizek egyformának tűnhetnek, de az összetételük nagymértékben befolyásolja, hogy milyen betegségek, egészségügyi panaszok esetén lehetnek a leginkább hatékonyak. Sajnos, ettől függetlenül nem mindig egyszerű pontosan meghatározni, hogy kinek melyik a víz ajánlható. Egyrészt azért, mert két, azonos csoportba tartozó gyógyvíz hatása között is lehetnek eltérések, hiszen a vizek sok egyéb más összetevőt is tartalmaznak, amik befolyásolják az összhatást. Másrészt, ahogy mindig, itt is eljönnek az egyéni különbségek, érzékenységek. Sokszor előfordul, hogy két, egészen hasonló összetételű víz közül valaki egy egyiket jóval hatékonyabbnak érzi. Arról nem is beszélve, amikor valaki a gyógyvíz egyik összetevőjére allergiás. Ettől függetlenül azért nagy vonalakban hatékonyság szerint is lehet csoportosítani a gyógyvizeket.

Brómos-jódos gyógyvizek: reumatológiai megbetegedések, stresszes állapotok elmulasztása, alvászavarok, jódhiány, pajzsmirigy-alulműködés, gyulladásos betegségek. (Fellelhető :Cserkeszőlő, Csokonyavisonta, Debrecen, Hajdúszoboszló, Igal, Nyíregyháza-sóstófürdő, Zalakaros)

Kloridos, magas sótartalmú gyógyvizek: nőgyógyászati megbetegedések, bőrbetegségek. (Fellelhető: Cserkeszőlő, Orosháza-GyopárosfürdőKiskunmajsa, Hajdúszoboszló, Nyíregyháza-sóstófürdő, Sárvár, Szigetvár fürdőiben)

Kéntartalmú gyógyvizek: bőrgyógyászati betegségek (különösen pikkelysömör és ekcéma), ízületi problémák. ( Balf, Bogács, Budapest/ Lukács és Rudas fürdők/ Eger, Harkány, Mezőkövesd, Parád, Zalakaros fürdőiben)

Radioaktív (radonos) gyógyvizek: anyagcsere betegségek, hormonzavarok (pl. fokozza a pajzsmirigyműködést), reumatológiai betegségek, ivókúraként emésztőrendszeri betegségek. (viszonylag ritka előfordulású, hazánkban mégis 4 városban is találkozhatunk vele. (Bp./ Gellért, Rudas fürdők/ Eger, Hévíz, Miskolctapolca)

Szén-dioxid-tartalmú gyógyvizek: kardiológiai betegségek, magas vérnyomás, stressz oldás. (Balatonfüred)

Bizonyos krónikus betegségekre (pl. reumatológiai betegségekre) annyira elismert a gyógyvizek hatékonysága, hogy a kúrákat a TB is támogatja, ezért szakorvosi beutalóval , kisebb költséggel használhatjuk a fürdők szolgáltatását. A fürdőkben a fürdőorvosok vizsgálata előzi meg a szolgáltatás igénybevételét. Ő határozza meg az ajánlott fürdési időt, ezt ne lépjük túl. Alaphelyzetben is ki van függesztve egy ajánlott fürdőzési idő, de krónikus betegek esetében ennek betartása különösen fontos. Cukorbetegek ne járjanak gyakran, és fél óránál többet egyszerre ne tartózkodjanak a gyógyvizekben, mert egyébként is száraz, sérülékeny bőrük még szárazabbá, vékonyabbá, sérülékenyebbé válik.

A medical wellness az új trend, élvezzükmi is hazánk páratlan adottságait. A szteroidos fájdalomcsillapítás mellé, használjuk ki a mélyből feltörő vizeink természetes fájdalomcsillapító, gyógyító hatását.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!