Alkoholizmus
- Dátum: 2018.02.05., 16:45
- alkohol, alkoholizmus, alkoholproblémák, betegség, bor, cukorbetegség, egészség, felismerés, függőség, gyomorhurut, hiánybetegség, májbetegség, sör, WHO
Az alkoholizmus egy komoly népbetegség, amely sajnos Magyarországon nagymértékben jelen van. A környező országokhoz képest nálunk a legnagyobb az alkoholproblémákkal küzdő. középkorú férfiak halálozási aránya tízezer lakosra vetítve. Ha nem csak a környező országokhoz képest viszonyítunk, akkor sem végzünk túlságosan hátul a ranglistában; egy 2016-os felmérés szerint -amelyet a WHO végzett- világszinten, a tizedik helyen állunk az alkoholfogyasztásban (pontosabban „alkoholfogyasztás egy személy esetében per liter évente”).
Korábbi felmérések szerint nagyjából nyolcszázezer alkoholbeteg él Magyarországon, ez a szám már valószínűleg magasabb.
Az alkoholizmust nehéz behatárolni. Leginkább azért, mert egyénenként változik a mértéke. Például van, aki bár alkoholfüggő, akár heteket/hónapokat is kibír alkohol nélkül, de van olyan is, aki minden nap el kell fogyassza az „adagját”. A leggyakoribb, amikor valaki nem napi rendszerességgel, hanem hétvégente részegedik le. Ez is rendszeres alkoholfogyasztásnak tekinthető, persze itt sem mindegy, hogy milyen genetikai, társadalmi háttere van az illetőnek és mennyire fogékony a függőségre.
Körülbelül 4-5 év rendszeres fogyasztás után alakul ki függőség. Ebben azonban -különböző mértékben- a következők is szerepet játszanak: genetika, társadalom, szociokulturális tényezők. Szintén nehéz meghúzni azt a határt, ami még „egészséges” mértékű alkoholfogyasztásnak számít. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint ezt nők esetében 14 egység/hétnél, férfiak esetében pedig 21 egység/hétnél húzták meg. Egy egység 10 ml alkoholnak felel meg, ez sörből egy pohárnyit, borból 1 dl-t jelent.
A mértéktelen alkoholfogyasztásnak nem csak a szellemet leépítő, függőséget okozó hatásai vannak. Amellett, hogy ellehetetleníti egy idő után az egészséges emberi kapcsolatokat és a megfelelő munkavégzést, fizikálisan is károsítja a szervezetet. Növeli az egyébként is nagyon gyakori szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, de májbetegségek kialakulásában is szerepet játszik. Különböző hiánybetegségek, gyomorhurut, hasnyálmirigy gyulladás, de akár cukorbetegség is kialakulhat.
Az egyik legnehezebb része a betegségnek a felismerés. Ma már szakszerű segítséggel kezelhető az alkoholfüggőség. A megvonási tünetek viszonylag könnyen enyhíthetők, a belgyógyászati problémák pedig gyógyszeresen kezelhetők, azonban, ha a beteg nem ismeri el, hogy segítségre van szüksége, mindez mit sem ér. Ezek mellett elengedhetetlen továbbá a családtagok, hozzátartozók támogatása. Sokkal nagyobb esély van a függőség leküzdésére, ha támogatóan, megértően kezelik a helyzetet.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?