Menü

Segítség, gyerek a konyhában! Receptek szülőknek!

Aki háztartást vezető anyuka, az tudja milyen, mikor csemeté(i)nk a konyhában is állandóan láb alatt vannak. A fakanalakkal kardoznak, amíg főzünk; vagy a fél gyerekszobát a konyhaasztalra pakolják, hogy mellettünk játszhassanak. Ha pedig még segíteni is szeretnének, pláne borítékolható a káosz. Hogy ez ne legyen így, mindenképp hasznos dolog őket is bevonni a főzésbe, sütésbe! Ezzel nemcsak lefoglaljuk őket, de számos dolgot megtaníthatunk nekik, fejlesztve kézügyességüket. Érdemes megmutatni nekik a fűszereinket, hogy megtapinthassák, megszagolhassák őket.

A konyhában rengeteg számukra érdekes tevékenység zajlik, felnőtt jelenléte mellett azonban apró kezecskéik nagyon ügyes főzési mozzanatokra képesek, hagyjuk őket kibontakozni!

Nagyon egyszerű és ötletes dolog olyan recepteket kitalálni, melyhez kisgyerekeink is ügyesen segédkezhetnek. Ilyen például bármelyik egyszerűbb muffin recept, vagy kókuszgolyó, puding, esetleg pohárkrémek.

A muffin nagyon kedvelt és egyszerű sütemény, nem maszatolós-krémes és könnyű elkészíteni.Persze mindenképp csokisat, mint a "Szirénázó Szupercsapat" című mesében és természetesen csupa egészséges alapanyagokból, lehetőleg finomított cukor nélkül. Ehhez a muffin recepthez 20 dkg zabliszt vagy zabkorpa esetleg apró szemű zabpehely kell; 1/2 csomag sütőpor; 1 teáskanál szódabikarbóna; 1 dl tej/ növényi tej, 1 evőkanál fahéj, 100 grammnak megfelelő természetes édesítőszer (nyírfacukor, xillit, stevia, eritrit); 1-2 tojás, csipet só, 1 dl kókuszolaj vagy vaj, 1 tábla magas kakaótartalmú csokoládé vagy diétás tejcsokoládé; 2 evőkanál natúr kakaópor.

Összekeverjük külön a száraz (liszt, fahéj, sütőpor, szódabikarbóna, kakaópor), majd külön a nedves anyagokat (tej, tojás, olaj, édesítő, csipet só) és végül a nedveset hozzáöntjük a szárazakhoz, majd hozzákeverjük a tábla csokoládét. Kókuszzsírral kikent muffin formákba, vagy papír kapszlikkal kirakott formákba netán szilikonformába tesszük. Nagyjából 25 perc alatt megsütjük. A gyerekek ügyesen keverik a hozzávalókat, kanalazzák formában a masszát, vagy díszítik a muffinok tetejét.

Nagyon népszerű édesség és igazi mutatvány a kókuszgolyó elkészítése. Ehhez zabpehely vagy zabkorpa szükséges; kókuszreszelék; rumaroma; zsírszegény,natúr, cukormentes kakaópor; édesítő; darált dió vagy mandula netán zsírtalanított mandulaliszt, vagy kókuszliszt. Pici szilvalekvárral, meggylekvárral vagy tejjel, kókusztejjel lehet lazítani rajta. Gyúrható masszát kell kapnunk, melyből golyókat formázunk, közepébe meggyet, mandulát, mogyorót is tehetünk, majd kókuszreszelékbe/zabpehelybe/zabkorpába forgatjuk. A gyerekek szeretik gyúrni a tésztát, golyót formázni, kókuszba forgatni, mindezt persze lehetőleg minél maszatosabban.

Ha nem feltétlen édességet szeretnék közösen elkészíteni, süssünk paradicsomos, sajtos cukkini karikákat! Cukkinit (vagy padlizsánt) alaposan megmossuk, fél centis karikákra vágunk és betesszük a sütőbe, elősütjük. Amíg sül, felkarikázzuk a paradicsomot, előkeressük és megnézegetjük-megszagoljuk együtt a fűszereket (ehhez az ételhez jól illik az olaszos ízvilág), szeletelünk sajtot, sonkát és a megpirult cukkinire tesszük, majd visszatoljuk a sütőbe. A sajt a legvégén kerüljön rá, pirulásig sütjük.

A közös sütés-főzéssel a kicsik az egészséges életmód alapjait is elsajátíthatják, megismerhetik a fűszereket, alapanyagokat. Kóstolhatnak, arról nem is beszélve, hogy minden gyerkőc szívesebben eszi meg, amit maga "kutyulhatott" össze. Vezessük be a kicsiket-nagyokat a konyha kalandos világába, nagyon fogják élvezni!

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!