Menü

Külföldi önkéntesség - Gyermekből felnőtt 1.

Előzőleg a külföldre kivándorolt vagy onnan már éppen hazatért magyarokról szóló dokumentumfilm-sorozatról írtam. Ennek kapcsán és folytatásként most saját tapasztalataimat osztom meg, hiszen 10 hónap kinn tartózkodás után hazatértem.

Az Európai Önkéntes Szolgálat azért is nagyon jó, mert a fiatalt több oldalról is támogatják az idegen országban. Így mondhatjuk, hogy nem egyedül kell megbirkóznia az új élet nehézségeivel. Az alkalmazkodással, beilleszkedéssel, idegen nyelvvel és saját lábra állással. Ugyanabban a cipőben járó más országból származó fiatalok, mentor, tutor és koordinátorok egyengetik az útját.

Sok fiatal először tapasztalja meg a szülőktől való különélés előnyeit és nehézségeit és éli át, hogy milyen idegenekkel együtt élni. Valamint azt is, hogy új barátokat kell szereznie.

Az én esetem is ilyen volt. Alig vártam, hogy ne a szülők nyakán éljek, és sokkal nehezebb volt az együttélés idegenekkel, mint gondoltam. Annyit mondanék, hogy az ember nagyon sok hibájára rádöbbenhet, illetve arra is, hogy ezek közül miben képes változni. Sokkal több kompromisszumra van szükség, mint a családdal. A család általában úgy fogad el, ahogy vagy, ha jót, ha rosszat csinálsz, ezeket könnyebb megoldani. Viszont ha ismeretlenekkel szemben hibázol esetleg, nem szándékosan, vagy konfliktusok támadnak, azokat sokkal nehezebb kezelni és megoldani. Nemcsak azért, mert idő kell, mert megismeritek és toleráljátok egymást, hanem a kulturális különbségek miatt is. Mindenki mást hozott otthonról, máshogy neveltek, máshogy élt otthon, más szokásaik és bogaraik vannak.

Rájöttem, ezeket én sajnos nagyon nehezen tudom kezelni és érvényesíteni a véleményem.

Inkább visszahúzódtam és háttérben maradtam, ami nem volt jó hatással a lakótársaimmal való későbbi kapcsolatomra.

Ha kíváncsi vagy, hogyan derülhet fény nemcsak a hibáinkra, hanem a rejtett pozitívumokra is az EVS során és kiknek ajánlom az efféle önkéntességet, akkor olvasd a következő részt!

/Szerző: Gősi Gabriella/

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!

Hagyományos húsvét a modern világban

Mindenkinek kellemes húsvétolást kívánunk, családdal és barátokkal eltöltött programokat, élményeke, finom falatokat és jó időt a szabadtéri élményekhez! A húsvéti ünnep a megújulás és a hagyomány ünnepe.