Menü

Édességvágyunk rejtett okai- talán ez egy betegség jele?

Édességek karácsonyra. Édességek ünnepekre. Egyszerű édességek. Sütés nélküli édességek. Kedvenc desszertjeink. Nagymamáink házi süteményei. Diétás édességek. Cukormentes finomságok. Egészséges nassolnivalók. És így tovább. Még a gondolatra is hízom két kilót. Nem is szeretem fellapozni a magazinokat, s nem csodálkozom, hogy folyton az édességeken jár az eszem. De miért szeretjük ennyire a sütiket, miért kell az a csoki ebéd után és miért vagyunk néha képtelenek lemondani róla? A háttérben nem feltétlen akaratgyengeség áll.

A cukoréhség és a leküzdhetetlen édességvágy mögött nem biztos, hogy a saját gyenge ellenálló képességünk az ok. Ha gyakran érzünk szinte leküzdhetetlen vágyat a cukros élelmiszerek iránt, könnyen lehet, hogy rejtett probléma áll a háttérben. A testünk jelez számunkra. Figyeljünk ezekre a jelekre!

Milyen okai lehetnek a cukoréhségnek?

Policisztás ovárium szindróma. Így nevezik a petefészekben kialakult apró cisztákat, melyek gyakran vezetnek sürgető édességvágyhoz.

A PCOS tünetei: rendszertelen menstruáció, pattanásos, zsíros bőr, fokozott szőrnövekedés az arcon és a testen, leküzdhetetlen édességvágy, jellemzően hasi elhízás, medencetájéki fájdalom. Korszerű gyógyszeres terápia és a szakember által előírt diéta sikeres és teljes gyógyuláshoz vezet.

Vitamin- és nyomelem hiány is okozhat sütifalási rohamokat. Az ételeinkből nyert tápanyagok látnak el miket a nap folyamán energiával. A megfelelően összeállított szénhidrát-, fehérje- és zsírmennyiség, elegendő mennyiségű vitamin, ásványi anyag és nyomelem segíti az anyagcserénk normális működését. Ellenkező esetben, haszontalan táplálékokból csupán hízáshoz vezető „üres” kalóriákat raktározunk, miközben szervezetünk éhezik.

Candidiázis a másik egészségügyi probléma neve, ami kiválthat édesség utáni sóvárgást. A „candida albicans” nevű élesztőgomba természetes körülmények között is megtalálható a szervezetben. Akkor okoz panaszokat, ha mértéktelenül elszaporodik. Tünetei: krónikus fáradékonyság, bőrviszketés, erős cukoréhség, puffadás, izomfájdalmak, ingerlékenység. A finomított élelmiszerek, a tartósítószerek fokozzák a kockázatot.

Nagyon sok probléma, betegség oka mai világunkban a depresszió, a stressz és a szorongás. Gyakran eszünk stressz, bánat, öröm, izgalom, csalódás miatt. Stressz oldó technikák, pihenés, pszichoterápia hatékony megoldást kínálhat.

Ha felfedezzük az említett betegségekre jellemző panaszokat, semmiképp ne ijedjünk meg, és ne essünk pánikba, de ne is hanyagoljuk el a problémát, mielőbb igyekezzünk orvoshoz fordulni és szakember segítségével megtalálni a megoldást jelentő kezelést, diétát, életmódot!

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?