Menü

Édességvágyunk rejtett okai- talán ez egy betegség jele?

Édességek karácsonyra. Édességek ünnepekre. Egyszerű édességek. Sütés nélküli édességek. Kedvenc desszertjeink. Nagymamáink házi süteményei. Diétás édességek. Cukormentes finomságok. Egészséges nassolnivalók. És így tovább. Még a gondolatra is hízom két kilót. Nem is szeretem fellapozni a magazinokat, s nem csodálkozom, hogy folyton az édességeken jár az eszem. De miért szeretjük ennyire a sütiket, miért kell az a csoki ebéd után és miért vagyunk néha képtelenek lemondani róla? A háttérben nem feltétlen akaratgyengeség áll.

A cukoréhség és a leküzdhetetlen édességvágy mögött nem biztos, hogy a saját gyenge ellenálló képességünk az ok. Ha gyakran érzünk szinte leküzdhetetlen vágyat a cukros élelmiszerek iránt, könnyen lehet, hogy rejtett probléma áll a háttérben. A testünk jelez számunkra. Figyeljünk ezekre a jelekre!

Milyen okai lehetnek a cukoréhségnek?

Policisztás ovárium szindróma. Így nevezik a petefészekben kialakult apró cisztákat, melyek gyakran vezetnek sürgető édességvágyhoz.

A PCOS tünetei: rendszertelen menstruáció, pattanásos, zsíros bőr, fokozott szőrnövekedés az arcon és a testen, leküzdhetetlen édességvágy, jellemzően hasi elhízás, medencetájéki fájdalom. Korszerű gyógyszeres terápia és a szakember által előírt diéta sikeres és teljes gyógyuláshoz vezet.

Vitamin- és nyomelem hiány is okozhat sütifalási rohamokat. Az ételeinkből nyert tápanyagok látnak el miket a nap folyamán energiával. A megfelelően összeállított szénhidrát-, fehérje- és zsírmennyiség, elegendő mennyiségű vitamin, ásványi anyag és nyomelem segíti az anyagcserénk normális működését. Ellenkező esetben, haszontalan táplálékokból csupán hízáshoz vezető „üres” kalóriákat raktározunk, miközben szervezetünk éhezik.

Candidiázis a másik egészségügyi probléma neve, ami kiválthat édesség utáni sóvárgást. A „candida albicans” nevű élesztőgomba természetes körülmények között is megtalálható a szervezetben. Akkor okoz panaszokat, ha mértéktelenül elszaporodik. Tünetei: krónikus fáradékonyság, bőrviszketés, erős cukoréhség, puffadás, izomfájdalmak, ingerlékenység. A finomított élelmiszerek, a tartósítószerek fokozzák a kockázatot.

Nagyon sok probléma, betegség oka mai világunkban a depresszió, a stressz és a szorongás. Gyakran eszünk stressz, bánat, öröm, izgalom, csalódás miatt. Stressz oldó technikák, pihenés, pszichoterápia hatékony megoldást kínálhat.

Ha felfedezzük az említett betegségekre jellemző panaszokat, semmiképp ne ijedjünk meg, és ne essünk pánikba, de ne is hanyagoljuk el a problémát, mielőbb igyekezzünk orvoshoz fordulni és szakember segítségével megtalálni a megoldást jelentő kezelést, diétát, életmódot!

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.