Menü

Büféreform, avagy viszlát lekváros táska!

Egy új szabályozás szerint az iskolai büféknek folyamatosan át kell állniuk arra, hogy egészséges ételeket áruljanak. A jogszabályokat mindenkinek be kell tartania, a túlcukrozott, mesterséges adalékanyagokkal ellátott termékek ugyanis már nem árusíthatók. A döntéssel bevallom szimpatizálok, hiszen elég, ha belegondolok a friss statisztikákba, mely szerint ma már minden ötödik kisfiú és negyedik kislány túlsúllyal küzd.

A büféreformot én lájkolom. A döntés azt gondolom, már időszerű volt. Régóta figyelem az iskolai büfék kínálatát, azonkívül, hogy drága, valójában tápanyag nélküli cukros vackokat vásárolnak a fiatalok, s a legtöbb szülő talán nem is tudja, mit eszik a gyereke a tízóraira kapott zsebpénzéből. Még nem láttam olyan iskolabüfét, mely ne lenne tele édességekkel, kakaós csigával, gumicukorra, hamburgerrel, pizzával, csokoládékkal, nápolyival.

Az új döntéssel mindez változott. Nyugodtabb vagyok, ha a fiam tonhalkrémes szendvicset, görögsalátát vagy gyümölcsöt, olajos magvakat választhat a suliboltban, s tanárként szeretnék végre olyan diáksereggel találkozni reggelente a folyosón, akiknek a kezében nem péksütemény, energiaital, csokoládé és chips van, esetleg agyoncukrozott kávé illetve kóla az automatákból. A cukor és a koffein hatására nem meglepő, ha némelyik diáknak nehezére esik fegyelmezetten végigülni egy tanórát, iskolai koncentrálóképességét pedig nagyban befolyásolja, mit fogyasztott aznap.

Az iskolabüféknél azt gondolom nem a profitorientáltság a legfontosabb, hanem a minőség: a válogatott élelmiszerek, ellenőrzött alapanyagok, értékes tápanyagokkal bíró ételek, egészséges nassolnivalók, étel érzékeny vagy cukorbeteg fiatalok számára is elérhető finomságok. Bízzunk benne, hogy ezt eredményezi a jogszabályváltozás.

Mint tudjuk, nincs egészségtelen étel, csak rosszul megválasztott étrend, az iskolai büfében vásárolt túrórudi vagy lekváros táska nem "bűnös" étel, melyikőnk diákéletében ne játszott volna szerepet a kakaós csiga vagy egy üdítő, ám az iskolabüfé épp az a hely, melyet a diákok többsége naponta látogat, s ezek a mindennapi szokások alakítják ki a későbbiekben a táplálkozásukat, szokásrendszerüket, életmódjukat, kihatva a további életükre.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Szotyola az egészségért

Apró magocskák, melyek általában szürke-fehér csíkosak, legtöbbet a boltok polcain mosolyognak szembe velünk egy-egy zacskóba csomagolva. Finomság, de egészség is ücsörög a csomagokban.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!