Menü

Apa-coaching: Munka vagy magánélet?

Egy családapának választania kell?

A nyolcvanas években még kuriózumnak számított a skandináv családmodell, és hazánkban egyáltalán nem volt elterjedt, hogy az édesapa maradjon otthon gyesen, de azóta az elképzelhetetlen valósággá vált. Magyarországon is egyre több családban van jelen aktív szülőként az édesapa, de sokakat gyötör a lelkifurdalás, mert nem tudják, hogyan egyensúlyozzanak munka és magánélet közt.

Szeretnének minél több időt tölteni a családjukkal, de egyúttal a kenyérkereső szerepét is be akarják tölteni, és ez lehetetlen küldetésnek tűnhet. Az APA Magazin aktuális számában térképet ad a modern apákra nehezedő problémákról, és a megoldási lehetőségekről. Léder László szakpszichológus járta körbe az apa-coaching témáját.

Az apa-coaching egyelőre még nem terjedt el igazán széles körben hazánkban, de már vannak olyan vállalatok, ahol kifejezetten az édesapák számára tartanak előadásokat, és segítik őket a munka és a magánélet egyensúlyának megtalálásában. Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy a vállalatvezetők nagy része magától értetődőnek gondolja, hogy a férfiak családi életének támogatása magával hozza a munkahelyi teljesítmény javulását. Külön érdekesség, hogy a vezetők egyébként családi állapotuktól függetlenül gondolkodnak a témában, inkább a szocializáció a mérvadó tényező.

Az apa-coaching előadások központi témája a leendő vagy kezdő apukák felkészítése, a félelmek eloszlatása. Az egyik alapvető probléma, hogy miközben az anyukák karrierszünetet tartanak, az apák dupla erőfeszítéssel próbálják pótolni a kieső családi bevételt. Ezzel párhuzamosan jönnek a plusz munkahelyi vállalások, túlórák, majd a túlhajszoltság érzése, a folyamatos nyomás és végül a kiégés. De van kiút a mókuskerékből? Léder László szerint igen. Fontos az időgazdálkodás és a hatékonyság fokozása. Az apa-coaching részeként különböző életmód-szervezési tanácsokat is kaphatnak a leendő és a gyakorló apák. A teljes cikk az APA Magazinban olvasható.

Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”

„A sport öröklődik – De nem a génjeinkben, hanem a példánkban”

Sportos szülők, sportos gyerekek, avagy hogyan adjunk át egészséges szokásokat a következő generációnak?

Nyári táborok: megoldás a szülőknek, élmény a gyerekeknek

A nyári szünet közeledtével sok szülő szembesül az évről évre visszatérő kérdéssel: hogyan oldják meg gyermekeik felügyeletét, miközben ők dolgoznak? A nyári táborok nemcsak praktikus segítséget jelentenek, hanem felejthetetlen élményeket is kínálnak a gyerekeknek.

A család, mint biztos háttér

A család az első közösség, ahová tartozunk. Itt tanuljuk meg az alapvető értékeket, a szeretetet, a támogatást, és azt, hogy mit jelent felelősséget vállalni. Egy támogató családi háttér rengeteget számít az élet más területein is, például a tanulásban vagy a sportban.

Túl gyors világ, túl gyors gyerekek – A korai érés jelensége

„Milyen nagy már!” „Kész férfi/nő” – halljuk gyakran a megállapítást ismerős/ismeretlenektől hétköznapi szituációkban. A mai fiatalság a viselkedésben és érdeklődésben is egyre korábban érnek, sokkal fejlettebbek is. Eltűnő gyerekkor: Miért nőnek fel túl gyorsan a mai fiatalok?