Menü

A világ legegyszerűbb diétája

Te hány csodadiétát próbáltál már, vagy hány hasonlóval találkoztál a magazinokban? A fogyás, az életmódváltás néha épp azért nehéz, mert ennyire túlbonyolítjuk. Nem kellenek furcsa és nehezen követhető elvek vagy extra összetevők, csak egy kis észszerűség.

Mindig vannak fogyókúrás trendek, amit a legtöbben követnek. Bizonyára sokaknak van valamilyen rációja, de az is tény és érdekesség, hogy a legtöbb idővel kiment a divatból. Ne felejtsük el, amikor egy-egy újabbat kívánunk követni ezek közül, hogy mekkora üzlet áll a háttérben: a teljesen egyszerű diétában nem sok haszon van. Ha viszont megveszed valakinek a termékeit, könyveit, azzal duzzasztod a kitaláló bankszámláját. Ezt sem ítélem el - ha valakinek a pénzköltés és az extra módszerek illúziója kell a fogyáshoz, hát inkább fizesse ki, mert még mindig jobb, mint az egészségtelen, rengeteg testi és lelki problémát okozó elhízás.

Ha viszont nincs kedved, energiád (vagy netalántál pénzed) bonyolult elveket követni, akkor se ess kétségbe! Íme néhány egyszerű és olcsó ötlet, ami nálam mindig beválik, ha szeretném lefelé mozdítani a mérleg nyelvét.

1. Egyél kevesebbet! Igen, ennyire könnyű. Vagy nehéz...? Ha eddig három szelet kenyeret ettél, akkor csökkentsd egyre. Szó sincs arról, hogy óriási áldozatokat kell hozni, és az éhezés a cél. A mennyiségen viszont változtatni kell. Az elején nehéz, a szervezetnek idő kell az átálláshoz. Utána viszont természetessé válik.

2. Majdnem mindent lehet enni, csak nem mindegy, hogy mikor. E tekintetben Schorbert Norbi nem talált ki hülyeséget a kódokkal, noha mára már (sajnos) fenekestül felforgatta a rendszert. Ha tényleg van olyan hízlaló étel, amiről nem tudsz lemondani, akkor annak megevését helyezd át reggelre vagy délelőttre! No és persze a mennyiségben itt is csak módjával...

3. Cserélj le pár dolgot, ami nem jár nagy áldozattal! Ehetsz néhány szem kekszet, de van belőle cukormentes változat, ami szintén finom. Azt pedig meg sem fogod érezni, hogy sima vagy light mozzarellát vagy tejet fogyasztasz. Nem nagy ügy.

4. Éhezni tilos! Nem az a cél, hogy koplalj, mert bár akkor lehet, hogy ideiglenesen fogyni fogsz (de az is lehet, hogy nem), később viszont a szervezeted raktározni fog és az anyagcseréd lelassul. Ha nem akarsz saját magaddal kibabrálni, akkor nem ezt a megoldást választod. Amikor éhes vagy, de még nem jött el az étkezés ideje, akkor egyél valamit, de ne sokat. Pár szem gyümölcs, egy cukormentes müzliszelet, egy ízesített natúr joghurt és egy pohár víz csökkenteni fogja az éhségérzetet. Ha pedig eljön a vacsoraidő, akkor se kopogó szemmel nézegesd az üres tányért, hanem tegyél is rá valamit! Zöldséget, könnyű fűszeres sajtot, abonettet...

5. Ha étkezés után még mindig éhes vagy, adj magadnak egy kis szünetet, és akkor egyél újra pár falatot. Könnyen lehet, hogy addigra elmúlik ez az érzés, de ha nem, akkor is segítesz a szervezetednek, hogy ne egyszerre kelljen sok étekkel megbírkóznia, és könnyítesz az anyagcseréden.

Rendben, bevallhatjuk, hogy a diétázás nem az az időszak, amikor az összes tortát végigkóstolod a cukrászdában, ha pedig tartani szeretnéd a súlyod, le kell mondani róla, hogy minden étkezés után elfogyasztasz egy tábla mogyorós csokit. Nem állítom, hogy nem jár lemondással, nehézségekkel, de nagyjából két hét alatt meg lehet szokni. A célod pedig jusson eszedbe folyamatosan, ne hagyd veszni hagyni!

Le tudjuk tenni a telefont?

Ma, amikor már majdnem mindenki okoseszköz-függő, social media – fan vagy minimum órákat lóg a temun (jelen!), a közösségi oldalakon vagy az Xbox játékokon, akkor feltenném a kérdést: le tudjuk tenni a telefont bármikor? Egyáltalán: hogyan tudunk viszonylag könnyen és fájdalommentesen lemondani az okostelefonunkról?

Mi az a Hatha-jóga és miben segít?

A Hatha-jóga a légzés és a mozgás kombinációjából áll. A jóga bármelyik jógastílusban tanított fizikai testhelyzetre is utal, lényegében a hatha-jóga egy gyűjtőfogalom, amely a tudatosság elérésére használt testgyakorlatokat és légzéstechnikákat írja le.

Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.

Túlfogyasztás vagy No-buy 2025?

A túlfogyasztás korunk egyik legnagyobb problémája, melynek száma országonként más és más. 2024-ben már május 25-én eljött a túlfogyasztás napja – ez azt jelenti, hogy kevesebb mint öt hónap alatt feléltük az egy évre elegendő erőforrásadagunkat. A kérdés az, miként csökkenthetjük az úgynevezett ökológiai lábnyomunkat.

Száraz január

Alkoholmentes italok, újévi fogadalmak, elhatározások és egy újabb kihívás: elindult a száraz január!