Menü

Dolce Vita testközelből – egészség olasz módra

Dél-Olaszországban, Bari mellett, a „talján csizma sarkában” élek immáron 8 hónapja. Ez a vidék már nem a gazdagabb észak, s nem is a nagyon szegény Szicília, de a „dolce vita” itt is jelen van, Sőt. Ugyanúgy, ahogyan a szegénység, a szemét és az utcákon terjengő bűz is. Rántsuk le a leplet, hogyan is élik valójában „édes életüket” az olaszok errefelé.

Az azúrkék tengerparton és – az otthonihoz képest valahogy erősebben sugárzó – napsütésben nem hangzik túl nehéznek az élet, de az errefelé füstölgő hihetetlen sok autó, utcákon és sajnos a tengerparton is hemzsegő szemét némileg fanyarrá teszi ezt az édes ízt.

De vajon miért foglalnak el ma is magas helyet az olaszok a hosszú élettartam toplistáján Európában? Talán az alábbiak választ adhatnak erre.

Kézzel fogható tény, hogy minden sarkon van egy zöldség-gyümölcs kiskereskedés, ahol alapvetően szezonális növényeket kaphatunk. Nagyon fontos, hogy frissek és jó minőségűek legyenek! Az árak pedig alacsonyak.

Hasonlóan működnek a hentesek, sajtboltok, pékségek, kisboltok: errefelé a kistermelők, házi termékekkel kereskedő üzletek virágoznak, a nagyobb szupermarketek száma sokkal kevesebb, és azok is inkább város szélén találhatóak.

A szieszta: délután 1 órakor bezárnak a boltok, iskolák, éttermek és munkahelyek többsége és csak 5 órakor nyitnak ki este 9-ig. Tehát 4 óra hossznyi idejük van az olaszok többségének, hogy hazamenjenek, nyugodtan megebédeljenek a családdal, megigyanak egy jó kávét – vagy kettőt – és esetleg szunyókáljanak egy keveset, mielőtt visszamennek a munkába. S mint köztudott, a nyugodt, bőséges táplálkozás és délutáni 1-2 óra alvás jótékony hatással van az egészségre. Főleg egy kiadós dél-olasz ebéd után. Akár túl sokat kávézik, vagy dohányzik az illető sziesztázó olasz, akár nem. Mert itt bizony ez is előfordul. De ez is hozzátartozik a „dolce vita”-hoz.

A család az első!

S a közösségi élet. Ami hozzájárul a lelki egészséghez, a stresszmentesebb élethez. Errefelé az emberek nem rohannak, a munkát pedig nem malomkeréknek tekintik, ami felőrli őket.

A munkának megvan az helye és ideje, de számukra a magánélet és a család szent. Ahogyan a vallási ünnepségek is. A megszámlálhatatlan szentségekkel rendelkező országban ilyen eseményekkor megáll az élet, a közlekedés. Ugyanakkor az emberek ilyenkor a családdal és barátokkal vannak, elözönlik az utcákat, templomokat és tengerpartokat. Itt a vallási ünnepek hatalmas közösségi események, amik emberközeliek és áthatják a mindennapokat is.

Valamint érdekesség, hogy ha esküvő vagy keresztelő van a családban, ahol esetleg boltot, éttermet üzemeltetnek, egyszerűen – ha megtehetik, ha nem – nem nyitnak ki.

Az olaszok tudnak valamit, amit mi magyarok sajnos sokan nem: az egészségnek fontos kulcsa az, hogy együnk jókat, jó minőségű friss alapanyagokból, ne dolgozzunk sokat és hogy egyszerűen élvezzük az életet és annak minden napját!

Cikk és fotók: Gősi Gabriella, Ruvo di Puglia, Olaszország

Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.

Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?