Dolce Vita testközelből – egészség olasz módra
- Dátum: 2017.10.17., 09:33
- Bari, bevásárlóközpont, bolt, Dél-Olaszország, dolce vita, édes élet, egészség, életmód, élettartam, gyümölcs, házi termékek, közösség, közösségi élet, Olaszország, piac, pihenés, szabadidő, szieszta, szupermarket, tenger, tengerpart, ünnep, vallás, vásárlás, zöldség
Dél-Olaszországban, Bari mellett, a „talján csizma sarkában” élek immáron 8 hónapja. Ez a vidék már nem a gazdagabb észak, s nem is a nagyon szegény Szicília, de a „dolce vita” itt is jelen van, Sőt. Ugyanúgy, ahogyan a szegénység, a szemét és az utcákon terjengő bűz is. Rántsuk le a leplet, hogyan is élik valójában „édes életüket” az olaszok errefelé.
Az azúrkék tengerparton és – az otthonihoz képest valahogy erősebben sugárzó – napsütésben nem hangzik túl nehéznek az élet, de az errefelé füstölgő hihetetlen sok autó, utcákon és sajnos a tengerparton is hemzsegő szemét némileg fanyarrá teszi ezt az édes ízt.
De vajon miért foglalnak el ma is magas helyet az olaszok a hosszú élettartam toplistáján Európában? Talán az alábbiak választ adhatnak erre.
Kézzel fogható tény, hogy minden sarkon van egy zöldség-gyümölcs kiskereskedés, ahol alapvetően szezonális növényeket kaphatunk. Nagyon fontos, hogy frissek és jó minőségűek legyenek! Az árak pedig alacsonyak.
Hasonlóan működnek a hentesek, sajtboltok, pékségek, kisboltok: errefelé a kistermelők, házi termékekkel kereskedő üzletek virágoznak, a nagyobb szupermarketek száma sokkal kevesebb, és azok is inkább város szélén találhatóak.
A szieszta: délután 1 órakor bezárnak a boltok, iskolák, éttermek és munkahelyek többsége és csak 5 órakor nyitnak ki este 9-ig. Tehát 4 óra hossznyi idejük van az olaszok többségének, hogy hazamenjenek, nyugodtan megebédeljenek a családdal, megigyanak egy jó kávét – vagy kettőt – és esetleg szunyókáljanak egy keveset, mielőtt visszamennek a munkába. S mint köztudott, a nyugodt, bőséges táplálkozás és délutáni 1-2 óra alvás jótékony hatással van az egészségre. Főleg egy kiadós dél-olasz ebéd után. Akár túl sokat kávézik, vagy dohányzik az illető sziesztázó olasz, akár nem. Mert itt bizony ez is előfordul. De ez is hozzátartozik a „dolce vita”-hoz.
A család az első!
S a közösségi élet. Ami hozzájárul a lelki egészséghez, a stresszmentesebb élethez. Errefelé az emberek nem rohannak, a munkát pedig nem malomkeréknek tekintik, ami felőrli őket.
A munkának megvan az helye és ideje, de számukra a magánélet és a család szent. Ahogyan a vallási ünnepségek is. A megszámlálhatatlan szentségekkel rendelkező országban ilyen eseményekkor megáll az élet, a közlekedés. Ugyanakkor az emberek ilyenkor a családdal és barátokkal vannak, elözönlik az utcákat, templomokat és tengerpartokat. Itt a vallási ünnepek hatalmas közösségi események, amik emberközeliek és áthatják a mindennapokat is.
Valamint érdekesség, hogy ha esküvő vagy keresztelő van a családban, ahol esetleg boltot, éttermet üzemeltetnek, egyszerűen – ha megtehetik, ha nem – nem nyitnak ki.
Az olaszok tudnak valamit, amit mi magyarok sajnos sokan nem: az egészségnek fontos kulcsa az, hogy együnk jókat, jó minőségű friss alapanyagokból, ne dolgozzunk sokat és hogy egyszerűen élvezzük az életet és annak minden napját!
Cikk és fotók: Gősi Gabriella, Ruvo di Puglia, Olaszország
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!