Menü

Hogyan neveljünk környezettudatos gyerekeket?

Teljesen mindegy, hogy mi a véleményünk a klímaváltozásról: „hiszünk” benne vagy sem, Földünk jövője nem a mi meggyőződésünktől függ. Az ő jövője szempontjából, ami fontos a mi hozzáállásunkon és életvitelünkön kívül, az a gyermekeink életvitele. Hogyan ösztönözhetjük őket a tudatos életre?

Mindenki látja, hogy a jelen helyzetet már nem sokáig lehet tartani. Egyre több a természeti katasztrófa, egyre több gyermek éhezik és szomjazik a világ különböző területein, s ezek a számok csak növekszenek. Mi szerencsések vagyunk, hiszen fedél van a fejünk fölött, van mit ennünk és innunk, még ha néha nehéz is kigazdálkodni a mindennapi élelemre valót.

Viszont annak érdekében, hogy ez a szint (vagy naivan hiszem, hogy a folyamat még visszafordítható, így talán egy magasabb színvonal is) fenntartható legyen, ahhoz gyermekeink környezethez való hozzáállását kell úgy alakítanunk, hogy az számukra és a környezet számára is kedvező legyen. Ellenkező esetben ők és az unokáink fogják megsínyleni napjaink tetteit. S ki szeretné, hogy az utódainak szűkölködnie kelljen, nemcsak anyagiakban, hanem alapvető emberi javakban is? Nyilvánvalóan senki.

Célunk tehát az legyen, hogy ők is élvezhessék még a Föld adottságait, ameddig az ilyen formában lehetséges.

Az egyik probléma, hogy senki sem szereti jobban az anyaföldet a gyerekeinél. Pedig ők valóban szeretik a természetet, az őket körülvevő világot. Figyeljük meg őket! Megölelik a fákat, gondoskodnak az állatokról, legyen az bármilyen csúnya, apró vagy elesett. Nem bántják őket, mert érzéseket és ezáltal ugyanolyan életet társítanak hozzájuk, mint amilyen az övék.

Első körben vegyünk róluk példát, és álljunk mi is így a minket körülvevő természeti csodákhoz!

Azután lesz fontos kialakítani azt, hogy gyermekeink érezzék tulajdonuknak az őket körülvevő természeti világot, hiszen így nagyobb eséllyel fogják azt megvédeni, megőrizni.

Otthon, családi körben rituálékat is rendezhetünk a Föld megóvása érdekében. Találjunk ki különféle játékokat, amivel ráébreszthetjük őket a természetvédelem fontosságára. Arra, hogy pazarolni nem célszerű, hiszen a vízkészlet véges. Mutassunk rá, hogy az otthoni zöldségtermesztés egy remek mód arra, hogy egészségesebben étkezzünk, hogy magunknak termeljük meg a betennivaló egy részét. Vezessük őket rá az újrahasznosítás jelentőségére! Meg fogunk lepődni, milyen hamar rákapnak az ízére, és milyen frappáns és elgondolkodtató hozzászólásaik, ötleteik lesznek a témával kapcsolatban.

Ha ebben a szellemben nőnek fel, nagy valószínűséggel a későbbiekben is meghatározó szerepet kap majd ez a terület az életükben. A mi feladatunk csak annyi, hogy alakítsuk ki bennük a megfelelő felelősségérzetet a környezetük iránt.

Ha további tanácsokra van szükségünk, hogy elinduljunk az úton, böngésszünk a neten, rengeteg információt találhatunk a témában! Vagy íme egy rövid videó, amelyet biztosan szívesen megnéznek, Földanya üzenetével:

Akit érdekel a téma, szeretettel várjuk a Kör-Te Egyesület rendezvényén Szegeden, kattints IDE az infókért!

Felhasznált irodalom: itt

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.

Kéktúrára fel!

Az Országos Kéktúra, egyszerűen csak Kéktúra, Magyarország északi tájain végighaladó, folyamatos, jelzett turistaút. Útvonala a Kőszegi-hegységben található az Írott-kőtől a Zempléni-hegységben fekvő Hollóházáig vezet. A túra elméleti hossza 1172 km, amely egyre népszerűbb hazánkban és egyre több embert vonz a hosszútávú sétálás gondolata.

A cirbolyafenyő gyógyhatása

Ez a fenyőfajta az alpesi térség jellegzetes, fagytűrő fafajtája, így akár 2000 méteres magasságban is találkozhatunk vele. A tiroli Pitztalban a Keleti-Alpok legnagyobb, összefüggő területű cirbolyafenyő-erdeje található.