Menü

Tévé a hálószobában? Inkább ne...

Valaha luxusnak számított, mára átlagossá vált, hogy nem csak egyetlen helyiségben van tévékészülék a lakásban, hanem a konyhában, vagy a hálószobában is nézhetjük a televízióműsort. Az egyszerűbb készülékek olcsóvá váltak, használtan akár párezer forintért is megvásárolhatjuk darabját, így elérhetőbb közelségbe került a "bárhol tévézés". Pedig számos negatív hatása van, ha ezen helyiségekben és tévézünk, amikkel érdemes tisztában lenni.

Kezdjük rögtön a hálószobával: kifejezetten kerülendő, hogy azon helyiségben nézzük a televíziót, ahol alszunk. Hiszen kutatások igazolták, hogy negatív hatással van az alvás minőségére, továbbá gyakrabban álmodnak rossz érzést keltő, stresszes dolgokat azok közül, akik a hálóban tévéznek. Hiszen az alvás előtt eleve szükség lenne a képernyőmentes időszakra ahhoz, hogy pihenésünk minőségi legyen. Igen, ez azt jelenti, hogy okostelefont, tabletet és laptopot sem ajánlott már használni ebben az időszakban. Akik gyakran kialvatlanok, és alvási problémákkal küszködnek, azok gondolkodjanak el ezen...

Továbbá talán nem árulunk el nagy meglepetést, ha azt állítjuk, hogy a szexuális életre is erősen negatív hatást gyakorol a hálószobai tévékészülék, konkrétabban ami a mennyiséget illeti. De összességében a párkapcsolatnak és a házaséletnek sem tesz jót, hiszen a hálószoba gyakran az esti és a reggeli beszélgetések helyszíne sok pár életében. Ha azonban tévéműsor megy helyette, akkor a beszélgetés elmaradhat...

Ami pedig szintén gyakori, hogy a konyhában és/vagy az ebédlőben kerül elhelyezésre a tévé. Míg az előbbi sok esetben jelenthet könyebbséget a háziasszonyoknak és háziuraknak, úgy az ebédlőben való tévézés hasonlóképp káros, mint a hálószobai: elmaradhatnak miatta a családi beszélgetések, és a kommunikációba beférkőznek a műsorok. Továbbá ezen helyiségekben a leggyakoribb, hogy a televízió bekapcsolva marad. Ne higgyük, hogy figyelmen kívül tudjuk hagyni, ez csak látszólagos! A tudatalattinkra ugyanis ebben a formában is jelentősen hat az információ. (Éppen a tudalatti erős hatás okán tiltották be a felvillanó képek reklámját - ezek olyan, egy tizedmásodpercre megjelenő reklámok, amiket az agy tudatosan még nem érzékel, mégis hatást gyakorol ránk.)

Azt is érdemes tudni, hogy a tévénézés önmagában kedvezőtlen hatást gyakorol a lelkiállapotra. Hiába állítjuk, hogy "mi nem nézünk olyan műsorokat", a felmérések szerint kevesen vannak, akik annyira tudatosan és minőségi módon állítják össze a néznivalókat. S akkor még nem is szóltunk a reklámokról... A felmérsek szerint a magyar emberek napi akár 5 (!) óránál többet is nézik, hallgatják a televíziót, s ez összefüggésben lehet a depresszió és a boldogtalanság szintén elkeserítő adataival.

Mondhatjuk persze, hogy mit számít már manapság a tévénézés abban a korban, amikor más egyéb képernyőket is használunk. A különbség ott van, hogy amíg a televízió közvetett elérést jelent, addig a képernyők közvetlen eléréssel rendelkeznek. Ezen kifejezéseket elsősorban a marketing szakemberek használják a hirdetésekkel kapcsolatban, de arra is igazak, hogy a neten könnyebben szabályozzuk a megjeleníteni kívánt tartalmakat, mint a televízió esetén. Persze ha az előbb említett lelkivilágot érintő szomorú statisztikát nézzük, ahhoz az okostelefonok és egyéb képernyők is jelentősen hozzájárulnak.

Fedezzünk fel hát más tevékenységeket a tévénézés és az egyéb képernyők helyett, találjuk meg, ami hozzánk illik: lehet ez sportolás, olvasás, vagy valamilyen kreatív tevékenység. Az bizonos, hogy a képernyők világa passzívvá tesz, míg az említett hobbik és elfoglaltságok aktivizálják az agyunkat.

Miért vegyük rá magunkat a hideg vizes tusolásra?

A hideg vizes tusolás egyre népszerűbbé válik, mivel számos egészségügyi és mentális előnyt kínál. Bár elsőre talán megterhelőnek tűnhet, a hideg víz jótékony hatásai hosszú távon komoly változásokhoz vezethetnek.

A Shilajit jótékony hatásai és előnyei

A természet rejtett kincsei között a Shilajit az egyik legkülönlegesebb anyag, amelyet évszázadok óta tisztelnek és használnak az ayurvédikus gyógyászatban. Ez a különleges, ásványi anyagokban gazdag gyanta rendkívüli egészségügyi hatásokkal bír. Mi is pontosan a Shilajit és miért tekintik olyan értékes?

Fokozatosság a siker kulcsa

Kisütött a nap, jobb az idő és a legtöbb embernek megjön a kedve ahhoz, hogy sportoljon, esetleg visszatérjen az edzéshez, amit magára hagyott a téli időszak során. Sokaknak a motiváció erre az, hogy a nyári szezonra jól nézzenek ki, azonban még ilyen esetekben is fontos a mértékletesség.

A zene hatása az agyműködésre

A zenehallgatás és zenélés jelentős hatással van az emberi agy működésére és szervezetére. A zene nem egyetlen agyközpont által feldolgozott inger, hanem számos területet aktivál és módosít, beleértve a hallókéreg, a szomatoszenzoros rendszer, a frontoparietális hálózat, az agytörzs és más agyi struktúrák működését is. Ez a komplex feldolgozási mechanizmus magyarázhatja a zenei aktivitás általános kognitív és érzelmi előnyeit.

Futás, csapatépítés, jótékonyság – Ultrabalaton

Az immáron hat éve aktívan működő FuTamási futócsoportunkból, a Tolna megyei Tamásiból idén is nekivágott 9 fő, hogy körbefussa a tavat, Magyarország egyik legnépszerűbb futóversenyén, a 19. alkalommal megrendezett NN Ultrabalatonon! A korábbi évek