Menü

Parancsolatok „Boldogságterv” mintára

Sokan ismerik Gretchen Rubin Boldogságterv című könyvét. A könyvet, amelyben egy nő életéről olvashatunk, aki – habár mindene megvan, amit egy ember kívánhat magának – szerető férj, munka, amit odaadással képes csinálni, elegendő pénz, egészséges gyerekek – mégsem érzi magát teljesen boldognak. Aktív kutatásba kezd, vajon mi teheti az embereket boldoggá, majd elmeséli életének egy évét, amikor megpróbál boldogabban élni, többet bolondozni és reggelente énekelni.

Könyvének egyik alappillére önmaga tizenkét parancsolata, amelyet a saját értékrendszerének megfelelően alkotott meg, és amelyekre könyvében gyakran hívja fel a saját figyelmét is bizonyos helyzetekben.

Erre a példára alkottam meg a saját – nem tizenkettő, de sokparancsolatomat, amelyet most megosztok veletek. Hátha más is kedvet kap hozzá, hogy elolvassa ezt a kedves, motiváló könyvet, és megalkossa saját életszabályait.

1. Örülj mások jókedvének, boldogságának!
2. Mások hülyeségei miatt ne büntesd magad!
3. Ne hagyd, hogy a környezeted hangulata befolyásolja, hogyan érzed magad!
4. Viselkedj úgy, ahogy érezni szeretnéd magad!
5. Mutasd ki a szereteted!
6. Ne hasonlítgasd magadat és a kapcsolatodat másokhoz és mások kapcsolatához!
7. Bízz magadban és másokban!
8. Legyen benned határozott nyugodtság!
9. Minden nap dolgozz egy keveset céljaid elérése érdekében!
10. Segíts másokon, és okozz magadnak örömet ezzel!
11. Légy nyitott tekintetű!
12. Mit tennék, ha nem félnék ennyire?
13. Lásd meg a szépet!
14. Küzdd le a gátlásaidat!
15. Tanulj meg egyedül lenni, és saját magadért dolgozni!
16. Figyelj rá, hogy ne szólj bele mások mondataiba!
17. Tekints vissza! Merre mennél, ha a mostani döntésedre az időskori éned egy teraszon lévő karosszékből gondolna vissza?

Ezeket a parancsolatokat mindig a táskámban hordom. Egy cetlire körmöltem fel őket sorban, a könyv olvasása közben. Nem mondom, hogy nagyon könnyű mindegyikhez tudatosan tartani magamat, de igyekszem, és idővel egyre ügyesebb leszek.

Közben pedig reménykedem benne, hogy másokat is tudatos cselekvésre és szeretetre sarkallhatok.

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.

Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”