Csókbetegség: mi is az?
Sokat emlegetjük a csókbetegséget, halljuk a tv-ben, rádióban, olvassuk az interneten, de sokan nincsenek tisztában azzal, mi áll ennek a hátterében, mit is jelent pontosan.
A tudományos nevén mononucleosis infectiosa-t leggyakrabban az EBV okozza, amely hosszabb nevén Epstein-Barr vírusként ismert. Leggyakrabban tinédzserek körében fordul elő a betegség, de gyakorlatilag bárkit megfertőzhet. Az ok, amiért csókbetegségnek vagy angolul kissing disease-nek nevezik az, hogy nyállal terjed.
Tünetek
A csókbetegséggel küzdő páciensek gyakran tapasztalnak magas lázat, megdagadt nyirokcsomókat, torokfájdalmat. A vírus által okozott legtöbb betegség azonban enyhe lefolyású, vannak, akiknél tünetmentesen zajlik, és észre sem veszik, hogy átestek a fertőzésen.
A nyirokcsomók legtöbbször a nyaki, illetve hónalj tájékon duzzadnak meg. Az előforduló tünetek közé tartozhat még a fejfájás, a fáradtságérzés, az izomgyengeség, az éjszakai izzadás és a gyulladt mandulák is. Alkalmanként máj- vagy veseduzzanat is megfigyelhető.
A nehézséget az okozza, hogy a betegséget nehéz megkülönböztetni más, általános előforduló megbetegedésektől, például az influenzától. Azonban ha a tünetek nem enyhülnek egy-két otthon, pihenéssel töltött hét után, érdemes visszamennünk a háziorvosunkhoz.
A terjedés útja
Az EBV a herpeszvírusok családjába tartozik. Fentebb már említettük, hogy a vírus nyállal terjed, és itt fontos megjegyezni, hogy a vér útján való terjedéstől nem kell félnünk, mert nem lehetséges. Elkaphatjuk csókolózással, köhögéssel, tüsszentéssel, vagy ha egymás után eszünk ugyanazzal az evőeszközzel vagy iszunk ugyanabból a pohárból.
Gyerekeknél a fertőzés legtöbbször tünetmentesen zajlik. Fiatal felnőttek és felnőttek esetében a tünetek a fertőzött esetek 35-50%-ában észlelhetőek.
Kezelés
A csókbetegség kezelésére nincs bevált módszer. Általában a tünetek enyhítése a cél, és sok pihenést, vízivást, húsleves fogyasztást, valamint vény nélkül kapható gyógyszerek szedését szokták javasolni a szakemberek. A betegség egyébként egy-két hónapon belül magától gyógyul.
Érdekesség
Ritkább esetekben a CMV (cytomegalovirus), amely szintén a herpeszvírusok közé tartozik, is okozhat csókbetegséget. A vírus megtalálható nyálban, vizeletben, vérben és a könnyben. A fertőzés úgy terjed, ha ezen testnedvek valamelyikével közvetlen kapcsolatba kerülünk. A legelterjedtebb a csókkal vagy szexuális együttléttel való átadás. Sajnos a vírus átterjed anyáról a születendő gyermekére is, és mivel gyakran tünetmentes a fertőzés, így legyengült immunrendszerű kismamák esetében előfordulhat, hogy a magzat életét veszélyeztető komplikációkat nem ismerik fel időben. Szerencsére napjainkban vannak már erre kötelező szűrővizsgálatok, így ezek a nem várt kellemetlenségek megelőzhetők.
Megnyugtatásként írom, hogy a társadalom nagy része úgy esik át a csókbetegségen, hogy nem is tud róla, mert az tünetmentesen zajlik le, és további komplikációkat sem okoz életük során.
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.