Menü

Aktív élet időskorban is

Mindig is felnéztem azokra az emberekre, akik a korukra csak egy adatként, nem pedig korlátozó hiedelemként tekintettek, s mindemellett megőrizték az aktív, életteli életmódjukat. Talán nem meglepő, de ők sokkal boldogabbak is az otthon ücsörgő - számszerint legalábbis - hasonló életkorban lévő társaiknál.

Természetesen szinte minden a hozzáálláson múlik. Ma egy olyan társadalomban élünk, ahol magam is siránkozhatnék harminciksz évesen, hogy már nem olyan a testem, mint egy tizenévesé, holott az a trend és az elvárás. De köszönöm szépen, én nem mennék vissza egy percet sem az időben. Napról napra bölcsebb és boldogabb vagyok - lám, nem a tökéletesen feszes testen múlik! S azt gondolom, éppen így van ez az időskorral is. Elképezlhető, hogy fáj itt-ott, bár abban nem hiszek, hogy ezt csak úgy el kell fogadni.

Ma már egyre inkább rájönnek, hogy milyen komoly összefüggés van a betegségek és a lélek között. Pontosabban, hogy minden betegségnek megvan a lelki eredendője. Akkor lehetséges, hogy az időskorban felgyülemlő egészségi problémák azért is vannak, mert sok meg nem oldott lelki feladatunk, problémánk halmozódott fel?

Az viszont még senkit sem tett boldoggá idős korban sem, ha az éveinek számára való hivatkozással szép lassan elfelejt élni, és leépíti a kis világát. A vizsgálatok szerint egyértelműen azok a boldog öregebb kort megérő emberek, akik aktív életmódot élnek. Társaságba járnak, valamint erős szociális kapcsolatokat ápolnak (de nem csak a saját korosztályukkal!), és próbálnak lépést tartani a világ fejlődésével.

Louis L. Hay azt mondja erre, hogy már javában benne járt az időskorban, amikor megtanult jógázni, valamint átalakította az írásképét, mert olvasott egy könyvet annak lelki és gondolkodásbeli visszahatásáról. A hölgy egyébként a mai napig sikeres, a pozitív megerősítésekkel vált híressé. Azt mondja, hogy az egész életünk megváltozik, ha negatív dolgok helyett pozitívakat kezdünk el mondani magunknak. Az bizonyosan őt igazolja, hogy jelenleg 90 éves.

Manapság már rengeteg lehetőség adódik arra, hogy legyünk is akárhány évesek, aktivizáljuk magunkat. Vannak például olyan számítógéphasználatot és internetet oktató kurzusok, amelyek kifejezetten az idősebb korosztályt célozzák, valamint számos olyan turisztikai desztináció jelenik meg a piacon, amely az ő igényeikre szabja a kínálatát - ráadásul árban is. Kis kreativitással pedig bizonyosan megtalálhatóak azok a programok, amely az egészségünk és a pénztárcánk számára is megvalósítható, mégis élvezetes és örömteli.

Mindenesetre érdemes elgondolkodni a statisztikákon, amelyek egyértelműen bizonyítják, hogy a magukat aktivizáló idősek jóval boldogabbak, sőt mi több, egészségesebbek is. Az bizonyos, hogy a fotelben ülve ritkán talál ránk a boldogság - noha ez nem csak erre a korosztályra igaz megállapítás.

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.