Menü

Többet eszünk az okostelefonok miatt?

Az internet és az okostelefonok használata nem véletlenül okoz függőséget. Amikor információkat, érdekességeket olvasunk a neten, vagy a barátainkkal csevegünk, akkor az úgynevezett nucleus accumbens-t, azaz az agy örömközpontjáért, vagy más néven jutalomközpontjáért felelős területet stimuláljuk. Ilyenkor dopamin termelődik a szervezetünkben, ez a vegyület többek között felelős a motiváció és a jutalmazottság érzéséért, valamint a függőségek kialakulásáért is (az összefüggés érthető).

Szinte ugyanez az agyi funkció lép életbe, ha eszünk, és valamilyen finom, általunk kedvelt ételt fogyasztunk, s ez fokozottan igaz a nassolnivalókra. Csakhogy lehetséges az agy jutalomközpontját túlstimulálni, és egy idő után ugyanaz a tevékenység már nem okoz olyan mértékű pozitív érzéseket, mint korábban. Ezért eszünk egyre többet, és ezért netezünk egyre többet.

Csakhogy a két dolog között összefüggés mutatható ki – minél több ilyen jellegű inger által keltett örömre van szükségünk, annál inkább igyekszünk azt megadni magunknak – az élet minden területén. Ha sokat lógunk a neten és a telefonon, akkor egyre magasabb igényünk jelentkezik örömközpontunk stimulálására – persze nem tudatosan, és lehetséges, hogy egyre többet eszünk, vagy egyre többet vásárolunk.

Merthogy a vásárlási láz is ugyanide vezethető vissza – amikor megkapunk valami kellemes, vágyott, vagy tetsző dolgot, akkor szintén a jutalomközpontunkat aktiváljuk.

Persze ez nem azt jelenti, hogy fosszuk meg magunkat a jó dolgoktól. Viszont ha nem tanúsítunk bizonyos fokú önuralmat, önfegyelmet, akkor egyre szélsőségesebb, mértéktelenebb irányba terelnek minket szokásaink. Ha tudunk mértéket szabni és megtanulunk megálljt parancsolni, akkor az életünk több területén is pozitív hatásokat tapasztalhatunk.

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.

Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.

A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.

Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?

Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.