Menü

Előzd meg a tavaszi megfázást!

Sokaknál éppen a jó idő megjelenésével jelentkezik a nátha, és hiába melegszik a hőmérséklet és süt a nap, mégis szenved a kellemetlen tünetektől. Mit tehetünk azért, hogy elkerüljenek bennünket a tavaszi megfázás kellemetlen következményei?

Télen a legtöbben már átestek influenzás vagy megfázásos betegségeken, de sajnos ez nem vértez fel bennünket a tavasz csalókasága ellen. A melegebb időben ugyanis könnyebben terjednek a kórokozók, és az emberek is kevésbé óvatosak. Miben rejlik a kockázat?

- Nem öltözünk fel eléggé, szervezetünk pedig még nem akklimatizálódott. Jellemző, hogy örülvén a tavasznak, kevesebb ruhát öltünk magunkra. A hölgyek körében gyakoribb, hogy nem az időjárás, hanem a kedvük és a ruhadarabok szerint öltözködnek ilyenkor. Ha például alig várták, hogy újra felvehessék a tavaszi kabátjukat egy vékonyabb sállal, akkor bizony ezt választják, ha kisüt a nap. Pedig az esték és reggelek még hűvösek lehetnek.

- Március derekán a legtöbben még fűtjük az ingatlanainkat, így testünk továbbra is a 20 fok körüli hőmérséklethez edzett. Ha kint ennél 5-10 fokkal hidegebb van, az már problémát jelenthet.

- Bár a tavasz a megújulás időszaka, most még nincs annyi zöldség és gyümölcs, hogy szervezetünket fel tudtuk volna tölteni természetes vitaminokkal. A lelkesebbek próbálkoznak ezt vitaminkészítményekkel pótolni. Ennek hatásossága azonban kétséges - egy új tanulmány szerint hiába szedünk például C-vitamin tablettát, szervezetünk ebből nem tudja kinyerni a számára szükséges forrásokat.

- Ne feledjük ki azt sem a sorból, hogy gyakorta a gondolataink betegítenek meg bennünket. Ehhez elég lehet akár 1-1 tévhit, például ha érezzük a hideget és azt gondoljuk, hogy ettől mi bizony most meg fogunk fázni... De természetesen mélyebb okok is lehetnek a háttérben.

- Sokaknál a megfázáshoz hasonlító tüneteket allergia okozza, amelytől tavasszal nagyon sokan szenvednek. Sajnálatos tévhit az, hogy az allergia végleges dolog, és nem lehet belőle meggyógyulni. Nagyon sok esetben igenis helyreállítható a szervezet válaszreakciója. Tény, hogy ehhez holisztikus szemléletű egészségterápiára van szükség.

Segíthet, ha célirányosan gyógynövényteákat iszunk, ebben az időszakban előnyös lehet például a hársfa, a menta, az akác és a hagymahéjtea. Szintén jó ötlet, ha friss gyömbért rágcsálunk (a csípős ízéhez hamar hozzá lehet szokni), sőt ha érezzük, hogy kapar a torkunk estére, akkor egész éjszaka tartsunk a szánkban egy vékony szeletet. Ha pedig hazaérünk, és hidegek a végtagjaink, akkor alkalmazzuk nagyanyáink megfázás-megelőző módszerét, és vegyünk forró lábfürdőt!

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?