Menü

Nem a lázra kell figyelni, hanem arra, amit jelez

A nyugati országokban már jól bevett gyakorlat, hogy nem biztatnak különösebben a láz csillapítására. Erre nincs is szükség - a láz sokak által rettegett negatív hatásait teljesen más okozza. A szervezetben jelentkező láznak pedig hasznos funkciója van: egyrészt jelzés, másrészt segít a baktériumokkal való megküzdésben.

Kis hazánk igencsak el van maradva ebben a kérdéskörben: a megkérdezettek nagy része még mindig úgy véli, hogy a túlzottan magas láz a lázgörcs veszélyével fenyeget, valamint hogy egyéb testi problémákat is okozhat a láz, például árthat a szívnek. Az orvosi rendelőkben még mindig találkozhatunk a lázcsillapítási módszerek plakátjaival: vizes lepedő, hideg vizes fürdő, na és persze a lázcsillapító tabletták. Ezzel ellentétben Hollandiában például több évtizede teljesen természetes, hogy nem csillapítanak lázat, vagy legalábbis csak abban az esetben, ha a beteg közérzete azt igényli. Nem lehet általánosítani, hogy ez milyen lázhőmérséklet esetén van így, hiszen ez nem csupán betegenként, hanem betegségenként is változhat.

A láz alapvetően segít a baktériumokkal való megküzdésben: olyan magas hőmérsékletet teremt a szervezetben, amely kedvezőtlen a káros sejtek, kórokozók számára. A jelző funkciója is fontos: üzen a számunkra, hogy valami jelentős rendellenesség áll fenn. (Láttunk már olyat, hogy elsőre a lázon kívül semmilyen más tünet nem is jelentkezett.)

A láz miatt tehát nem kell pánikba esni, még akkor sem, ha az magas, arra viszont ügyelni kell, hogy "vegyük az üzenetet", és megtaláljuk, hogy mi okozza.

Szerencsére már hazánkban is ez a legújabb irányelv, hogy a lázat nem szükséges csillapítani, valamint hogy a lázcsillapítás csak a beteg állapotjavításául szolgál. Nem is elhanyagolható ez a nézőpont, tekintve hogy van forgalomban olyan lázcsillapító készítmény is, amelynek az összetevője hosszú távon kedvezőtlen hatást gyakorol a szívre.

A rettegett lázgörcs sajnos egyfajta hajlam, aminek a gyakorlatban nem sok köze van magához a lázhoz, főleg nem a magas lázhoz, hiszen akár már a legenyhébb hőemelkedés esetén is jelentkezhet. Még az ő esetükben is azt vallják, hogy nincs szükség a korai lázcsillapításra, hiszen akár több kára lehet, mint haszna.

Nyugodtan engedjük hát el a lázzal kapcsolatos aggodalmakat, és a lázcsillapítás helyett elsősorban a megértésre koncentráljunk.

A cikk egy részéhez forrás: Dr. Novák Hunor cikke

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Érdekességek a hajunkról

A hajunk sok mindent elárul rólunk, a személyiségünkről, hangulatunkról, egészségi állapotunkról, stílusunkról, a megjelenésünk fontos és látványos része, jöjjön most néhány izgalmas dolog a hajról, amit eddig talán nem is hallottunk még.

Éjszakai agymosás

Még ma sem értjük teljesen, mi történik ilyenkor a szervezetünkben, sőt az sem egészen világos, hogy miért van egyáltalán szükségünk alvásra.