Menü

Miért nem ajánlott fültisztító pálcikát használnunk?

A jelenleg aktuális orvosi ajánlás szerint még mindig nem tanácsos fültisztító pálcikát használni. Ez az egyszerű kis eszköz ugyanis nem szabadít meg minket a fülben lakozó zsírtól. A laikusoknak szánt ajánlás hivatalosan azt mondja ki, hogy semmit sem ajánlatos a fülünkbe tenni, ami a könyökünknél kisebb. A legtöbben azonban nagyon szívesen használjuk ezeket a kis pálcikákat, mert olyan tökéletesnek tűnnek a piszkos munka elvégzésére.

Miért ne használjuk? A fültisztító pálcikák, a hajtűk, a fogpiszkálók; mind a könyökünknél kisebb eszközök, mégis sokan szeretik ezeket a fülükbe rakni. Arról azonban nem szabad elfeledkeznünk, hogy használatukkal vágásokat okozhatunk a fülcsatornában, perforációt a dobhártyán, vagy elmozdíthatjuk a hallócsontocskákat. Ezek közül bármelyik vezethet hallásvesztéshez, szédüléshez, fülcsengéshez és egyéb fülsérülésekhez.

Ehelyett sok ember csak úgy hagyja, hogy a természet végezze a dolgát. Testünk azért termeli a fülzsírt, hogy a fülünket tisztítsa és védje. A por, kosz vagy bármi más, ami a fülbe juthatna, elakad a fülzsírban, így a fülcsatornába nem képes bejutni. A rendszeres állkapocs mozgásaink, mint például a beszéd, a rágás tipikusan olyan tevékenységek, melyek segítik a régi fülzsír eltávolítását a fül belső részéből a külsőbe, ahonnan az esti zuhanyozás során kimoshatjuk.

A 2008-as hivatalos ajánlást nemrégiben frissítették. Ennek oka nem az volt, hogy az már nem volt aktuális, hanem az, hogy mindkét részről változtak az igények. Mind az orvosok, mind a páciensek másképpen gondolkodnak, ezáltal úgy írták át az ajánlást, hogy jobban megmagyarázzák, mit miért csinálnak, mire miért van szükség. Ezen kívül a páciensek is egyre érdeklődőbbek a fültisztítással kapcsolatban. Azért, hogy az ajánlást még barátságosabbá, emészthetőbbé tegyék, készítettek egy listát, hogy mit ajánlott és mit nem ajánlott csinálni.

Időseknél gyakran előfordul, hogy a fülzsír felhalmozódik. Ilyenkor a fül öntisztító mechanizmusa nem működik jól. Ez a felhalmozódott fülzsír elzárja a fülcsatornát, és így hallási nehézségeket okoz. A fültisztító pálcika használata ilyenkor a fülzsírt csak még mélyebbre tolja a fülcsatornában, és sérti a dobhártyát. A „mit nem ajánlott csinálni” szekcióban találhatjuk például azt a javaslatot, hogy ne tisztítsuk túl a füleinket. Egy másik javaslat, hogy ne használjunk fülgyertyát, mert az kárt okozhat a dobhártyában, arra pedig nincs tudományos bizonyíték, hogy szerepet játszana a fülzsír eltávolításában.

Sokszor azonban a házi módszerek igen hasznosnak bizonyulnak. Többek között ajánlott néha vizet csepegtetni a fülbe, ami megpuhítja a fülzsírt. Ajánlott megkérdezni az orvosunkat is, hogy hogyan tudjuk otthon, házilag kezelni a fülzsír felhalmozódást.

Az, hogy fülzsír van a fülünkben, nem rossz dolog, mindenkinek van és kell is, hogy legyen. Az inkább problémát jelent, ha túl sok van. Habár ez így elég szubjektív, akkor számít túl soknak, ha tüneteket produkálunk – például fájdalmat, vérzést vagy hallásvesztést. Ha ezek közül bármelyiket tapasztaljuk, azonnal forduljunk orvoshoz!

Forrás: edition.cnn.com

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.