Horváth Éva: „Fiatalabb anyaként ugyanilyen elővigyázatos lennék"
- Dátum: 2017.01.09., 20:25
- anyaság, celeb, híresség, Horváth Éva, sztár, szűrővizsgálat, ultrahang, várandósság, vizsgálat
Horváth Éva nem is kívánhatott volna szebbet a tavalyi év lezárásaként, mint amikor kiderült, babát vár. A csinos kismama azóta a világ legboldogabb embere, és amit csak lehet, megtesz a baba egészségének érdekében is.
A csinos sztár már nem tudja, de nem is akarja titkolni, hogy hamarosan anyuka lesz. Régóta várt a kicsi érkezésére, és már most azt tervezgeti, milyen lesz majd az élet, amikor a gyermeke megérkezik a családba. Igyekszik kicsit lelassítani, hiszen rendkívül fontos számára, hogy a babavárás minden pillanatát megélhesse.
Többféle vélemény létezik arról, hogy mikor a legideálisabb gyermeket vállalni. Ilyenkor mérlegre kerülhetnek a szociális, anyagi szempontok, karrierépítéssel kapcsolatos tervek és persze nem utolsó sorban a biológiai tényezők. Ha utóbbit nézzük, akkor általánosságban elmondható, hogy a 20-30 év közötti időszak a legoptimálisabb a gyermekvállalásra, az elmúlt néhány évtizedben azonban ez a periódus igencsak kitolódott: egyre többen vannak, akik 35 éves kor fölött lesznek szülők. Mindezek mellett fontos tudni, hogy a későbbi gyermekvállalás a komolyabb egzisztenciális háttér és felkészültség ellenére biológiai szempontból nagyobb kockázatot jelenthet. Ilyenek például a kromoszóma-rendellenességek, melyeknek előfordulási valószínűsége az anya korának előrehaladtával nő, ám korai felismerésükre és kiszűrésükre napjainkban már számos módszer létezik.
„Amikor kiderült, hogy kisbabát várok, nem volt kérdés, hogy az első pillanattól kezdve mindent elkövetek azért, hogy minden rendben legyen” – kezdte Horváth Éva. – „Így amellett, hogy - tőlem egyáltalán nem megszokott módon - egy kisebb raktárt halmoztam fel vitaminokból, mostanában az egész éjszakai alvás után simán ráhúzok még napközben is néhány óra szunyókálást. Tudatosan odafigyelek, hogy minden olyan vizsgálatra is elmenjek, ami a modern tudománynak köszönhetően rendelkezésre áll. Ilyen például a Down-szindróma kiszűrésére is alkalmazott PrenaTest, amely kockázatmentesen, már egy egyszerű anyai vérvétellel elvégezhető. Szerintem megéri odafigyelni - ez nem korfüggő, hanem mindenkinek ajánlott, aki kisbabát vár. Ha huszonévesen készülnék az anyaságra, akkor is ugyanilyen elővigyázatos lennék” – tette hozzá Horváth Éva, aki a Czeizel Intézetben éppen esedékes ultrahangvizsgálatán Magyarország egyik legmodernebb ultrahangkészülékének segítségével arról is képet kapott, hogyan fejlődik a kicsi a pocakjában.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!
Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.