Menü

Limfóma: civilizációs betegség

A limfóma egy olyan betegség, melyről csak kevesen tudnak, pedig a betegek száma folyamatosan nő, Magyarországon évente kb. 3000 új esetet diagnosztizálnak. A limfóma a nyirokrendszer daganatos megbetegedését jelenti, mely korai stádiumban még jól kezelhető, de előrehaladott állapotban gyógyíthatatlan betegség.

Szakmai tanulmányok szerint a betegek 90%-a előzőleg nem hallott a limfómáról, pedig a korai tünetek észlelése nagyon fontos lenne a gyógyulás szempontjából. A nyirokcsomók megnagyobbodása sokszor már csak késői tünet, a következő panaszok azonban még időben figyelmeztethetnek minket a problémára: kiütések, viszketés, jelentősebb fogyás, láz, éjszakai izzadás, a lép megnagyobbodása.

A limfómának számos altípusa létezik, vannak agresszívebb fajták (gyorsan növekvő), de ezek általában érzékenyek a kemoterápiás kezelésre, vagyis ha a betegség időben felismerésre kerül, nagy valószínűséggel elérhető a teljes és végleges gyógyulás. Ám más altípusok esetében, melyek talán kevésbé agresszívak és gyors lefolyásúak, sokszor csak átmeneti javulás, tünetmentes időszak érhető el kezeléssel, a végeleges gyógyulás nem.

A figyelemfelkeltés tehát nagyon fontos, ha tudunk a betegségről, és az esetleges tünetekről, nagy valószínűséggel még időben fordulunk orvoshoz, ami a kezelés sikerességét nagyban meghatározza. Időben észlelt betegség esetén ugyanis, immunterápiával és kemoterápiával jelentős javulás érhető el.

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.