Menü

Egészséges táplálkozás: csak örömmel megy

A magyar kultúra alapszokása az élvezettel teli étkezés. Nem véletlen, hogy ilyen magas az elhízottak aránya: szeretünk enni, de az egészséges megoldások még nem eléggé elterjedtek. Hazánkban mind egyéni, mind családi és baráti szinten tradícióvá, szertartássá váltak a közös evések. Miután ebben a szokásrendszerben a táplálkozáshoz örömteli érzeteket rendeltünk a tanulási folyamat során, nem lehet úgy áttérni az egészséges étkezésre, hogy abban nem találjuk meg az örömforrásainkat. Ideig-óráig működhet egy örömtelenebb megoldás, ha kellően célorientáltak vagyunk, de hosszú távon, vagy egy életen át biztosan nem!

Előbb, vagy utóbb megelégeljük ezt a helyzetet, és azt mondjuk: "inkább a boldogságot választom, mint hogy sanyargassam magam". Vannak persze kivételek, akik számára a jelentős fogyás olyan óriási életminőség-változással jár, hogy ez tartja őket az egészséges étkezés útján. Ez a ritkább eset... A többség számára a hétköznapokban nem ekkora a változás, ha a helyes életmódra térnek át. Így hát a motiváció is kisebb. Ezért kell megtalálni a saját örömforrásunkat az egészséges étkezésben, és felfedezni az életmódváltás kellemes oldalát!

Igen ám, de ez hogyan sikerülhet? A legfontosabb, hogy kezdő lépésként ne mondjunk le a szeretett ételekről, csupán alakítsuk át őket. Ugyanis még a palacsintákat, süteményeket, tésztákat is el lehet készíteni egészséges, rostdús és kevésbé hízlaló változatban. Ha rögtön salátán akarunk élni, akkor egész egyszerűen túl nagy szintugrást követünk el: ez olyan, mintha egy első osztályt végzett gyereket az új tanévben máris ötödikbe íratnánk. Ha rájövünk, hogy igenis létezik más alternatíva, és semmitől sem vagyunk megfosztva a változás útján, akkor valószínű, hogy kevésbé fog hiányozni az adott étel még akkor is, ha esetleg nem, vagy nem rendszeresen fogyasztjuk. Ismerjük ugye, hogy a tiltott gyümölcs édesebb... Kedvenc étkeink egészségessé alakítása során pedig van időnk és lehetőségünk, hogy megtanuljunk helyesen táplálkozni.

A gondolkodásunk, a hozzáállásunk szintén nagyon fontos. Amíg sajnáljuk magunkat, és azon siránkozunk, hogy mennyi dologról kell lemondanunk az egészségünk, a szépségünk érdekében, addig folyamatosan hiányérzetben leszünk. Ennek egyértelműen csak az lehet a vége, hogy mégis megszánjuk magunkat, s mondjuk egy kis csokoládéval vigasztalódunk. Ha viszont pozitív a hozzáállásunk, az mindent megváltoztat! Milyen gondolatokkal segíthetjük magunkat?

- Megdicsérjük önmagunkat, amiért jó útra léptünk, és tettünk valamit a változás érdekében
- Írjuk össze, hogy mit szeretnénk elérni, és ragasszuk a cél-cetliket a konyhaszekrényre, a hűtőre, vagy a lakás valamely központi helyére!
- Tudatosítsuk magunkkal, hogy az egészséges ételekre való váltás a saját döntésünk volt, méghozzá egy olyan döntés, amit az önmagunk szeretete vezérelt. (Ehhez persze fontos, hogy ne csak külső ráhatásra kezdjődjön a változás, hanem bennünk is elinduljon valami.)
- Jutalmazzuk meg magunkat az elért eredményeinkért, persze ne valami egészségtelen finomsággal! Inkább élményekkel, új öltözékkel, egy jó könyvvel vagy filmmel, kellemes programmal.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Vízkúra, a japánok ezt is mesterfokon űzik

Rengeteg egészséges módszert leshetünk el a japánoktól, mindezt az életmódjuk, étkezésük, nézeteik és kultúrájuk teszi lehetővé. A víz fogyasztása alapfeltétele létünknek, a japánok viszont ezt is tökélyre fejlesztették.

Dolgok, amik a fehérjeszegény diéta hatásai

30 éves korunkig a szervezet gyorsan regenerálja önmagát, 30 év után azonban sokkal könnyebben törnek a csontok, mint gyógyulnak. Hogy erősítheted meg tested vázát? Természetesen kalciummal, amelynek a fehérje a legjobb forrása.