Menü

Az inzulinnal ne kockáztass!

Nem könnyű együtt élni a cukorbetegséggel, és folyamatosan odafigyelni az étkezésekre. Érthető tehát, ha a betegséggel együtt élők vágynak arra, hogy szabadon étkezhessenek. Azoknak főleg nehezebb, akiknek inzulinra is szükségük van. Mégis, az inzulin használata ad egyfajta nézőpont-váltást. Akik nem a betegségük elejétől használják, hanem időközben kényszerültek rá, egy kis lemondást is érezhetnek: "most már minek küzdjek, úgyis használnom kell az inzulint, nem úsztam meg". Másrészt adhat egyfajta lazaságot az érzés, hogy pótolhatjuk kívülről azt, amire a szervezetünknek szüksége van.

Tehát a cukorbetegek egy része hajlamos azt hinni, hogy az inzulin használható oly módon, hogy ellensúlyozzák vele a diétán átlépő étel- és italfogyasztásukat. Sajnos ez a nézőpont azonban téves: az inzulint felelősséggel kell használni, és komolyan venni a cukorbeteséget az egészségünk, az életünk érdekében.

Nem véletlen, hogy az inzulin-használó cukorbetegeknek szigorú diétát írnak elő, ahol mind az öt étkezésre leosztva megadják a fogyasztandó szénhidrátot, az inzulin pedig ehhez mérten kerül beállításra. Ez egy nagyon kényes egyensúly! Sokan mégis könnyeden kezelik: ha például több édességet esznek, vagy több cukortartalommal bíró szeszesitalt fogyasztanak, akkor több inzulint adnak be. Szigorú mérés nélkül ez a "házi technika" nagyon veszélyes, mert az inzulint is túl lehet adagolni.

Sajnos az orvosok, dietetikusok nem hívják fel a páciensek figyelmét kellőképpen ezekre a veszélyekre. Miért? Sok esetben lehetőségük sincs részletesen tájékoztatni a beteget idő és keretek hiányában. Ha mégis megteszik, ez egyszeri alkalommal történik, az információkat a páciens pedig idővel elfelejti, vagy egyszerűen nem alkalmazza. Célszerű lenne a folyamatos tájékoztatás, de ennek nincs meg a lehetséges fóruma.

Az is téves, hogy elhitetik a betegekkel az inzulin használatának véglegességét, ami egyáltalán nem sarkallja változásra őket. Pedig sok ellenpélda létezik, hogy megfelelő diétával és mozgással az inzulin adagolása elhagyható volt. Ezeknek is érdemes utánanézni, mielőtt úgy gondolja a páciens, hogy valami visszavonhatatlan dolog történik vele.

(A cikkben szereplő információk elsősorban a 2-es típusú cukorbetegségre vonatkoznak.)

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?