"Hizlal" a stabil párkapcsolat?
- Dátum: 2016.09.20., 10:44
- diéta, életmód, elhízás, fogyás, házasság, hízás, hizlal, mozgás, napirend, párkapcsolat, sport, túlsúly, vacsora
A felmérések szerint a tartós párkapcsolatban, házasságban élőket jobban fenyegeti az elhízás veszélye. Ennek pszichológiai és életmódbeli okai is vannak, amikre érdemes odafigyelni, ha szeretnénk megtartani az ideális testsúlyunkat, és megelőzni a pluszkilókat.
A kritikusok szerint a jelenség oka, hogy stabil kapcsolatban már kevésbé van jelen a "tetszeni akarok" érzése. A felek nem érzik, hogy ugyanúgy tenniük kell a külsejükért, hiszen szeretik és elfogadják őket - jobb esetben. Tény, hogy meghúzódik egy effajta gondolkodásbeli ok is amögött, hogy nagyobb a túlsúly esélye a házasok, vagy együtt élők körében. Sokszor nem a hagyományos értelemben vett lustaságról, vagy hanyagságról van szó, mindössze a fókusz áthelyeződik a külsőről a belső dolgokra. Elvégre a boldog együttéléshez kevés az, ha valaki jól néz ki, a harmónia máshol rejlik. A hétköznapi rutin során elúszhat a fontossága a külalaknak és a testsúlynak, és sokszor csak későn eszmélnek fel, amikor már felcsúszott 10-20 többletkiló.
A klasszikus felállás szerint a pár összeköltözik, és élvezik a közös evéseket, főzéseket. Legtöbbször a vacsora az, amit együtt tudnak elkölteni, ha átlagos munkarend szerint dolgoznak - márpedig ez a leghízlalóbb étkezés, hiszen közeledve a lefekvéshez lassul az anyagcserénk. Amennyiben nincsenek ismereteik az egészséges életmódról, akkor klasszikus ételeket fogyasztanak és készítenek, például finomlisztes tésztákat. Így könnyedén borítékolható némi hízás...
Szakítások esetén sokan visszafogynak az eredeti testsúlyukra. Főleg mert az ezzel járó stressz és érzelmi nehézségek nem szolgálják a jó étvágyat, de sokan ekkor eszmélnek rá arra is, hogy mi történt a testükkel a párkapcsolatban. Ennek ellenére az említett jelenség megelőzésére természetesen nem a kapcsolat felbontása a megoldás :)
Íme néhány tipp, ami viszont segíthet:
- Iktassuk be a sportolást közös programként! Valami olyat keressünk, ami nem túl erőltetett, hanem még kellemes szabadidős lehetőség. Például rendszeres kutyasétáltatás, túrázás, fallabdázás.
- Lehetőség szerint alakítsuk át a közös napirendünket: keljünk picit korábban, és fogyasszunk együtt tápláló, de közös reggelit a párunkkal. Amikor hazaérkezünk, inkább könnyed uzsonnát, vagy zöld teát, gyógyteát igyunk, miközben megbeszéljük a napi történéseket.
- Szabjuk át a vacsorákat: rengeteg finom, de kevésbé hízlaló vacsora létezik, amit lelkiismeret-furdalás nélkül fogyaszthatunk el.
- Cseréljük le az alapanyagokat egészségesre, például cukor helyett használjunk ízben azzal teljesen azonos természetes édesítőszert. Ha ügyesek vagyunk, akkor az alternatív megoldások ellen esetlegesen tiltakozó párunk észre sem fogja venni a különbséget - utólag pedig talán nem bánja majd.
- Menjünk el együtt állapotfelmérésre, ahol megvizsgálják a testsúlyunk és magasságunk alapján, hogy van-e többletsúlyunk, valamint megnézik a testzsírszázalékot, a fizikai és szervállapotunkat. Érdekes és felébresztő visszajelzés lehet mindkettőnk számára. Vagy akár motiváció a közös fogyáshoz.
- Ha már itt tartunk, együtt, egymást segítve sokkal könnyebb diétázni. Állítsunk fel közös célokat ezen a téren, és támogassuk egymást a megvalósításban! Elvégre elég nehéz úgy fogyni, ha a párunk mellettünk önfeledten majszolja a palacsintát (noha kellő elhatározással ez sem lehetetlen).
A közös életmódváltás, vagy fogyás még a párkapcsolatot is erősítheti, amennyiben együttes célt és tevékenységet látunk benne.
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
A helyes kommunikàció egy pàrkapcsolatban

A kapcsolati kommunikáció minősége valóban döntő szerepet játszik a párkapcsolatok elégedettségében és tartósságában. Az érzelmeink, szükségleteink és vágyaink kifejezése lehetővé teszi, hogy mélyebb kapcsolatokat alakítsunk ki partnerünkkel. A hatékony kommunikáció nemcsak a verbális megnyilvánulásokat foglalja magában, hanem a nonverbális jeleket és a hallgatás képességét is.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!