Menü

"Hizlal" a stabil párkapcsolat?

A felmérések szerint a tartós párkapcsolatban, házasságban élőket jobban fenyegeti az elhízás veszélye. Ennek pszichológiai és életmódbeli okai is vannak, amikre érdemes odafigyelni, ha szeretnénk megtartani az ideális testsúlyunkat, és megelőzni a pluszkilókat.

A kritikusok szerint a jelenség oka, hogy stabil kapcsolatban már kevésbé van jelen a "tetszeni akarok" érzése. A felek nem érzik, hogy ugyanúgy tenniük kell a külsejükért, hiszen szeretik és elfogadják őket - jobb esetben. Tény, hogy meghúzódik egy effajta gondolkodásbeli ok is amögött, hogy nagyobb a túlsúly esélye a házasok, vagy együtt élők körében. Sokszor nem a hagyományos értelemben vett lustaságról, vagy hanyagságról van szó, mindössze a fókusz áthelyeződik a külsőről a belső dolgokra. Elvégre a boldog együttéléshez kevés az, ha valaki jól néz ki, a harmónia máshol rejlik. A hétköznapi rutin során elúszhat a fontossága a külalaknak és a testsúlynak, és sokszor csak későn eszmélnek fel, amikor már felcsúszott 10-20 többletkiló.

A klasszikus felállás szerint a pár összeköltözik, és élvezik a közös evéseket, főzéseket. Legtöbbször a vacsora az, amit együtt tudnak elkölteni, ha átlagos munkarend szerint dolgoznak - márpedig ez a leghízlalóbb étkezés, hiszen közeledve a lefekvéshez lassul az anyagcserénk. Amennyiben nincsenek ismereteik az egészséges életmódról, akkor klasszikus ételeket fogyasztanak és készítenek, például finomlisztes tésztákat. Így könnyedén borítékolható némi hízás...

Szakítások esetén sokan visszafogynak az eredeti testsúlyukra. Főleg mert az ezzel járó stressz és érzelmi nehézségek nem szolgálják a jó étvágyat, de sokan ekkor eszmélnek rá arra is, hogy mi történt a testükkel a párkapcsolatban. Ennek ellenére az említett jelenség megelőzésére természetesen nem a kapcsolat felbontása a megoldás :)

Íme néhány tipp, ami viszont segíthet:

- Iktassuk be a sportolást közös programként! Valami olyat keressünk, ami nem túl erőltetett, hanem még kellemes szabadidős lehetőség. Például rendszeres kutyasétáltatás, túrázás, fallabdázás.

- Lehetőség szerint alakítsuk át a közös napirendünket: keljünk picit korábban, és fogyasszunk együtt tápláló, de közös reggelit a párunkkal. Amikor hazaérkezünk, inkább könnyed uzsonnát, vagy zöld teát, gyógyteát igyunk, miközben megbeszéljük a napi történéseket.

- Szabjuk át a vacsorákat: rengeteg finom, de kevésbé hízlaló vacsora létezik, amit lelkiismeret-furdalás nélkül fogyaszthatunk el.

- Cseréljük le az alapanyagokat egészségesre, például cukor helyett használjunk ízben azzal teljesen azonos természetes édesítőszert. Ha ügyesek vagyunk, akkor az alternatív megoldások ellen esetlegesen tiltakozó párunk észre sem fogja venni a különbséget - utólag pedig talán nem bánja majd.

- Menjünk el együtt állapotfelmérésre, ahol megvizsgálják a testsúlyunk és magasságunk alapján, hogy van-e többletsúlyunk, valamint megnézik a testzsírszázalékot, a fizikai és szervállapotunkat. Érdekes és felébresztő visszajelzés lehet mindkettőnk számára. Vagy akár motiváció a közös fogyáshoz.

- Ha már itt tartunk, együtt, egymást segítve sokkal könnyebb diétázni. Állítsunk fel közös célokat ezen a téren, és támogassuk egymást a megvalósításban! Elvégre elég nehéz úgy fogyni, ha a párunk mellettünk önfeledten majszolja a palacsintát (noha kellő elhatározással ez sem lehetetlen).

A közös életmódváltás, vagy fogyás még a párkapcsolatot is erősítheti, amennyiben együttes célt és tevékenységet látunk benne.

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!