Menü

10 ok, amiért fáradt lehetsz

Bármilyen komolyabb betegség fáradttá teheti az embert. Azonban vannak kisebb, láthatatlanabb okai is annak, ha a reggeli ébredéskor úgy érezzük, az éjszakai pihenés helyett mintha kimostak volna minket. Most 10 okot ismertetünk, melyeknek szerepe lehet a fáradtságérzet kialakulásában.

1. Cöliákia: egyfajta ételintolerancia, amikor a szervezet nem jól reagál az elfogyasztott gluténre – közismertebb néven lisztérzékenység. Napjainkban nagyon gyakori állapot, és sajnos sok esetben maga a beteg sem tud róla. Tünetei sokfélék lehetnek a fáradtságtól a vérszegénységen keresztül a hasmenésig szinte bármi.

2. Vérszegénység: a vashiányos vérszegénység az egyik leggyakoribb oka az állandó fáradtságnak. Húszból általánosan egy férfit érint, menstruáló nőknél viszont sokkal gyakoribb is lehet.

3. Krónikus fáradság szindróma: egy komoly állapot, ami legalább hat hónapig tart. Rendszerint más tünetek is megfigyelhetőek, többek között torokfájás, izom- vagy ízületi fájdalom és fejfájás.

4. Alvási apnoé (légzésszünet): ebben a kórképben alvás alatt a torok összeszűkül vagy bezár, és folyamatosan megszakítja a légzést. Következménye lehet horkolás, illetve a vér oxigénszintjének csökkenése. Az illető éjszaka gyakran felébred, és másnap kifejezetten kimerültnek érzi magát. Leggyakrabban a túlsúlyos, középkorú férfiaknál fordul elő, és a rendszeres alkoholfogyasztás, valamint a dohányzás súlyosbíthatja.

5. Pajzsmirigy alulműködés: kevés a tiroxin nevű hormon a szervezetben, és ez fáradtságérzetet eredményezhet. De a súlynövekedés és a fájó izmok is a jellemző tünetek közé sorolhatók. Inkább a nők betegsége, és a kor előrehaladtával nő az előfordulási gyakorisága.

6. Cukorbetegség: a fáradtság mellett jellemző tünetek az állandó szomjúságérzet, a gyakori vizelés és a súlycsökkenés.

7. Mononukleózis: egy vírus okozta fertőzés, melyet lázas állapot is kísérhet a fáradtságérzet, a torokfájás és a duzzadt mirigyek mellett. Leggyakrabban tinédzserek és fiatal felnőttek betegsége, és a tünetek a fertőzést követő 4-6 hétig tartanak, de a fáradtságérzet még hónapokig fennállhat.

8. Depresszió: megakadályozhatja az esti elalvást, illetve reggel túl korai ébredést is eredményezhet, aminek következtében a nap folyamán fáradtabbak lehetünk.

9. „Nyugtalan lábak”: ez egy olyan érzés a lábakban, ami ébren tart éjszaka. Azt érezzük, hogy állandóan mozgatni kell a lábainkat, mintha mély fájdalmunk lenne, vagy spontán folyamatosan rángatóznak. Ebből kifolyólag a nap folyamán sokkal fáradtabbaknak érezhetjük magunkat.

10. Idegesség: néhány embernek állandó, kontrollálhatatlan idegességérzete van, ami olyan erős, hogy a mindennapi életüket is befolyásolja. A fáradtság a betegség jellemző tünete.

Forrás: www.nhs.uk

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.