Mégsem hatékony a fogselyem használata?
Ismerjük be, mindannyian túlzunk egy kicsit, ha a fogorvosunk megkérdezi milyen gyakran használunk fogselymet. Most azonban mutatunk néhány érvet, hogy a következő alkalommal, ha elfelejtjük használni, ne legyen bűntudatunk – ugyanis meglepően kevés bizonyíték áll rendelkezésre, hogy a fogselyem használata jót tenne a fogaink egészségének.
Valójában még soha nem vizsgálták igazán a fogselyem használat előnyeit. Az elképzelés az, hogy a fogselyem használatával segítünk a fogkő eltávolításában, és eltávolítjuk a baktérium számára táptalajt biztosító réteget a fogakról és a fogközökből, így megelőzhetjük a fogszuvasodás és más, fogínybetegségek kialakulását. A szánkban lévő legtöbb területet meg tudjuk tisztítani egy egyszerű fogmosással is. Vannak részek, például a fogközök, melyeket viszont fogkefével nem érünk el, ezt hivatott szolgálni a fogselyem. Azzal kapcsolatban azonban még nem történtek kutatások, hogy használata milyen mértékben segít ezek eltávolításában, megelőzésében.
Az eddigi eredményeket biztosító felmérések, amelyekkel a tudományos élet rendelkezik, kevés páciens bevonásával készültek, és nagyon rövid időtartamot öleltek fel. Mire gondolunk? Végeztek egy vizsgálatot 25 résztvevővel, akiket egyetlenegy fogselymezés után vizsgáltak meg. Egy másik vizsgálat során viszont csak a vérzést figyelték, és nem tanulmányozták a fogínygyulladást vagy a lyukas fogakat. Ezenkívül lehet olvasni olyan vizsgálatokról, amiben a fogmosás és fogselymezés együttes, valamint csak a fogmosás hatását értékelték. A bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy a fogmosás és a fogselyem használata együtt előnyösebb, nagyon gyengék és megbízhatatlanok.
Sokszor a gyártó társaságok fizetik ezeket a tanulmányokat, ezáltal a kísérletek tervezését ők is megkezdhetik. Habár a bizonyítékok ellentétesek, sok vezető fogorvos még mindig azt mondja, hogy a fogselymezés nem teljesen céltalanul történik. A fogselyem és az egyéb fogköztisztító eszközök még mindig szerepelnek a hivatalos ajánlásokban, így a fog- és fogínyápolás fontos részét képezik. Az biztos, hogy a fogselyem használatával kárt nem okozunk, előnyünk viszont származhat belőle.
Forrás: www.iflscience.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?