Menü

Egyszerű környezetvédelem: főzzünk fedő alatt!

Ha szeretnénk spórolni a Földünk erőforrásaival, és fontos számunkra a környezetvédelem, akkor bizony a hétköznapi szokásainkat kell átalakítanunk. De miért is tennénk így? Például, mert tiszteljük a helyet, ahol élünk: a csodálatos Föld bolygót. Csakhogy az itt található erőforrások végesek, főleg a jelen felhasználási mód mellett. Az úgynevezett civilizált ember mégsem civilizáltságot mutat, amikor a környezetéről van szó, pedig alapvető lenne, hogy tisztelettel viszonyuljunk környezetünkhöz.

Mondani szokták, hogy gyerekeink, unokáink fogják tapasztalni azt, ahogyan ma élünk. Igen, a kis dolgok is nagyot számítanak. Azt ismerjük, hogy zárjuk el a csapot, hogy ne folyjon feleslegesen (lásd Gazdálkodj okosan társasjáték). Másik fontos példa az, hogy nem mindegy, hogyan főzünk. Ha fedő alatt készítjük az ételeket, azzal rengeteg energiát takarítunk meg!

Gyakori szokás, hogy fedő nélkül, magas lángon készítjük az ebédre- és vacsoráravalót, mert azt hisszük, így hamarabb készen lesz. Ez sajnos tévedés, hiszen semmivel sem végzünk előbb, mintha fedő alatt, de kisebb lángon készítjük el ugyanazt. Egyértelmű, hogy ezzel a módszerrel több gázt, vagy áramot fogyasztunk, attól függően, hogy milyen tűzhelyünk van. Arról nem is beszélve, hogy a fedő nélküli főzés során telegőzüljük a konyhát, és így sokkal gyakrabban kell bekapcsolnunk a pára- és szagelszívót, amely igen sok áramot használ.

A konyhában további apró dolgokkal spórolhatunk energiát. Mennyire fontosak például az elektromos kijelzők? Mindig világítania kell a mikrohullámú, vagy a kenyérsütő kijelzőjének? Teljesen felesleges. Nyáron további energiatakarékosság, ha gázkazános melegvízfűtés esetén apró-cseprő dolgok miatt nem nyitjuk meg a melegvizet, csak a hideget. Hiszen minden alkalommal, amikor megnyitjuk a melegvizes csapot, teljesen feleslegesen indul el a kazán - rövid idő alatt nem ér oda a melegvíz és nem is melegszik fel.

A szakemberek szerint tévhit, hogy a mosogatógép környezetszennyezés lenne. Ha megfelelően használjuk - azaz kellően megtöltjük, valamint környezetbarát mosogatószert használunk hozzá - , akkor gazdaságosabb lehet, mint például a folyóvizes mosogatás.

Húsvéti Csodák és Tojáskereső Kalandok!

Itt a húsvét, amikor a természet újra éled, a fák rügyet bontanak, a nap egyre többet mosolyog ránk és bizony, a húsvéti nyuszi is megérkezik!

Mi is pontosan a ragadós száj- és körömfájás?

Az utóbbi időben a ragadós száj- és körömfájás lett az új COVID, annak ellenére, hogy csak az állatok egy részére veszélyes. Mindenhol erről hallani, korlátozások kerültek bevezetésre, például elmaradt a veszélyhelyzet miatt a Gerecse nevű népszerű teljesítménytúra is. Azonban milyen gazdasági károkat okoz az állattenyésztésben, hogyan terjed, milyen tünetei vannak és hogyan előzhető meg?

Fenntarthatósági témahét

A fenntarthatóság napjaink egyik legfontosabb témája, amely mind az egyének, mind a vállalatok, mind pedig a kormányok szintjén egyre nagyobb figyelmet kap. A következőkben úgy gondoltam, ez annyira kiemelt téma – nemcsak ezen a héten – hogy írok a fenntarthatóságról.

Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.