A földimogyoró allergia nyomában
- Dátum: 2016.06.16., 13:59
- allergia, földimogyoró, gének, táplálkozás, tudomány
Világszerte egyre növekszik azon emberek száma, akik az allergia különféle típusaitól szenvednek, legyen az por-, penészgomba-, állat- vagy ételallergia. Vannak, akik enyhébb, illetve vannak, akik súlyosabb tüneteket produkálnak; mindenesetre az mindenkiben közös, hogy a dolgos hétköznapokat megkeseríti ez az állapot.
Érdekes lenne az allergia kialakulásának eredetén merengeni, és sorolhatnánk is ide néhány egyszerűbbnek tűnő okot - mint például az egészségtelen életmód, a „modern” gyógyszerek vagy a legyengült immunrendszer -, az igazság valószínűleg ezek összességében keresendő. Néhányan közülünk azonban kritikus állapotot is előidéző ételallergiától szenvednek, ilyen például a földimogyoró allergia.
Mindannyian olvastuk már az élelmiszerek csomagolásának hátulján a következő mondatokat: „Nyomokban glutént, szóját, tojást és dióféléket is tartalmazhat.” vagy „Földimogyorót is feldolgozó üzemben készült”. Számunkra, akik semmilyen tünetet nem mutatunk egy ilyen felirattal ellátott élelmiszer elfogyasztása után, ez semmit sem jelent. A környezetünkben azonban élnek olyan emberek, akik számára ezen mondatok elolvasása életmentő lehet. Nekik szinte kötelességük minden alkalommal átnézni az allergének listáját, hiszen bármikor történhet változás egy-egy termék készítési módjában, illetve előállítási helyében, ami módosíthatja az allergén jegyzéket. Még jobb lenne, ha nem kellene időt fordítaniuk erre. Ez most lassan, de biztosan megoldódni látszik!
Egy nagy kutatói együttműködés eredményeként számos új, hasznos információt tudhatunk meg a földimogyoróról. A kutatócsoport főként kínai és indiai szakemberekből állt össze, akik a „modern” földimogyoró (Arachis hypogaea L.) egyik elődjét, az Arachis duranensis teljes genetikai állományát vizsgálták. A genetikai állományt összevetették más földimogyoró fajták és egyéb, rokon termények genetikai állományával, többek között például a szójababéval. Az Arachis duranensis esetében 21 gént találtak, melyek allergéneket (ezek fehérjék) kódolhatnak. Ezek közül 9 génről állapították meg, hogy a mai modern kori földimogyoróban is megtalálható. A kutatók abban reménykednek, hogy ha a gének genetikai állományban elfoglalt pontos helyét meg tudják határozni, akkor az allergia mértéke is csökkenthető lesz. Ez azáltal válhat valóra, hogy az allergiát okozó fehérjéket kódoló géneket működésképtelenné teszik. Így olyan földimogyoró fajták is termeszthetőek lesznek, amelyek az allergiások esetében sem okoznak panaszokat. Ugyanígy azzal, hogy a földimogyoró elődjének teljes genetikai állománya ismertté vált, később olyan fajták előállítására is sor kerülhet, amelyek magasabb tápértékkel bírnak. Ez a létfenntartás szempontjából óriási segítséget nyújthatna azokban a térségekben, ahol kevés az élelmiszer, hiszen a földimogyoró tömegének 24-26 %-a fehérje, illetve rostban, folsavban, valamint rezveratrolban is gazdag. Ez utóbbiról tudományos kísérletekkel igazolták, hogy kiemelt szereppel bírhat a rákmegelőzésben, és védhet az ideg- és érrendszeri betegségekkel szemben is.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Tökfélék jótékony hatása

A tökféléket rendkívül változatos formában, színben és ízben találjuk meg a piacokon, vagy a boltok polcain, nagyon egészséges zöldség szervezetünk számára.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.