Menü

Nemcsak a sportolóknak fontos a nyújtás

Nemcsak sportolóknak, hanem az átlagembernek is tanácsos nyújtógyakorlatokat végezni, hiszen vannak olyan izomcsoportjaink, amelyek rossz testtartás, magas sarkú viselése miatt, a munkával együtt járó megterheléssel megrövidülhetnek. A tenisz- és golfkönyök, vagy egy sarokfájdalom hátterében is izomfeszülés és rövidülés állhat. Csak súlyos esetben van szükség műtétre, célszerűbb inkább megelőzni a bajt gyógytornásszal, vagy más fizioterápiás módszerrel.

Évtizedekkel ezelőtt a teniszkönyök kialakulására úgy tekintettek, amely egy úri passzióval, a teniszezéssel jár együtt. Mára azonban kiderült, ez az ortopédiai panasz épp úgy kialakulhat fizikai-, vagy irodai munkát végzőknél is, akik nagy megerőltetésnek teszik ki végtagjukat, vagy sokszor ismétlődő, a nyugalmi helyzettől eltérő mozgást végeznek karjukkal. Ilyenkor az izom megfeszül, ellazulni azonban már nem tud, ez pedig krónikus feszességet alakít ki, hosszabb távon pedig izomletapadással járhat. A tenisz-, vagy ma már ugyancsak ismert golfkönyököt az alkari hajlító- és nyújtóizom rövidülése és feszessége okozza. A teniszkönyök esetében a könyök íncsoportjainak külső-, a golfkönyöknél a belső részét éri terhelés. A jelek könnyedén észrevehetőek, hiszen a könyökbe szúró, állandósuló fájdalom sugárzik, amelyet az izomcsoport eredésénél, a csontoknál kialakult gyulladás okoz.

Mivel a bőr alatt az ínaknál és a csonthártyánál nem jó a vérellátás, tartóssá válhat a fájdalom, ezért minél előbb szükség van a terület rendszeres nyújtására, hogy az izomletapadást megakadályozzuk – fogalmazott Dr. Moravcsik Bence Balázs, a Budapesti Mozgásszervi Magánrendelő ortopéd-traumatológusa. - A Terrier-féle felszabadító lágyrész masszázst szoktam javasolni. A keringés javításával, az érintett terület két óránkénti speciális nyújtásával a szervezet elkezdi a saját energiáit mozgósítani, ezáltal pedig csökken az izomcsoportban a feszülés, és így a panaszok is.

A nyújtógyakorlatok mellett megoldást jelenthet az ultrahangos kezelés, az elektro- és a lökéshullám terápia, vagy éppen egy kinesio tapasz felhelyezése, amely az érintett izom működésének helyreállítását segíti, leveszi ugyanis az adott csonthártyáról a terhelést.

Ugyancsak az izmok rövidülése okozhat krónikus sarokfájdalmat, amely mögött a talp- és a vádliizomzat, illetve az Achilles-ín feszessége, majd rövidülése állhat. Ez elsősorban nőkre jellemző, akik gyakran viselnek magas sarkút. A haránt- és a hosszboltozat megsüllyed, a vádliizomzat lerövidül, és hiába vált lapos sarkúra, abban is fáj a sarka.

Ebben az esetben fontos a talpizomzat masszírozása, illetve a vádli nyújtása. Ugyanazokat a fizioterápiás módszereket javaslom, mint a tenisz- és golfkönyök esetében. Sarokfájdalom esetében egyedileg kialakított talpbetétet is tanácsos készíttetni, amely korrigálja a láb statikai hibáit.

A szakorvos szerint egyénileg változó, hogy kinél mennyi idő alatt javulnak a panaszok, hiszen ez függ az életkortól, a genetikai hajlamtól, a szövetek rugalmasságától. Ritkán szteroid injekció, súlyosabb esetben pedig csak a műtét segíthet, ilyenkor ínhosszabbító, vagy leválasztó operációt végeznek el.

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.

A stressz kevésbé ismert tünetei

Ki ne ismerné azokat a feszült helyzeteket, amikor mindenféle bajunk van?! Gyomorgörcs, hasmenés, fejfájás, az ember megőrjíti a stresszes élet. Ám vannak tünetek, amikről sokszor nem is gondolnánk, hogy a stressz okozza.