Menü

Tíz gyerekből egynek beteg a szeme

Tíz egészségesnek vélt kisgyermek közül egynek a szeme beteg, ez három esetben kancsalságot takar. A betegség gyógyítható, az eredményes kezeléshez azonban fontos, hogy időben felismerjék a rendellenességet. A kancsalság szűrése hagyományos, pupillatágításos vizsgálattal is végezhető, ennél azonban már van barátságosabb, speciális megoldás is.

Már a várandósság alatt is számtalan szűrővizsgálaton vehet részt a kismama saját és gyermeke egészsége érdekében, és nincs ez másképp a szülést követően sem. A kötelező vizsgálatok közül az anyagcserezavarok és a szénhidrátbontási zavar szűrését például a szülést követően, még a kórházban elvégzik a gyermeken, és egyre több szülő él a csecsemő ultrahangvizsgálattal már 6 hetes kortól, amely – koponya és hasi ultrahanggal kiegészülve – alkalmas fertőzési szövődmények, sérülések, vérzések, veleszületett rendellenességek, fejlődési elmaradások, így például a csípőficamszűrés kiszűrésére. Az ortopéd szakorvosi vizsgálat csípőízületi ultrahanggal kiegészítve egyébként még alaposabb és pontosabb diagnózist tesz lehetővé. A gyermek fél éves korában szemészeti szűrés is javasolt, ami kiemelkedően fontos, mert napjainkban tízből egy vizsgált kisgyermeknél található valamilyen rendellenesség – ez három esetben kancsalságot takar.


Fontos, hogy időben felismerjük a gyerekkori szembetegségeket

Sok esetben fordul elő a két szem közötti jelentős dioptria-különbség, fixálási probléma vagy rejtett kancsalság is. Az átfogó szemészeti szűrővizsgálatok felderítik a szem különféle betegségeit, például a gyenge látásélességet, a két szem nem összehangolt működését, a kancsalságot és a tompalátást, ehhez azonban gyakran pupillatágító cseppet alkalmaznak. A folyadék alkalmazása bizonyos elváltozások (pl. szürke hályog, szemfenéki elváltozások) gyanúja esetén ugyan fontos lehet, de csípheti a kicsik szemét, így használata csak indokolt esetben javasolt. Mivel a kisgyermekek vizsgálata eleve kicsit nehézkesebb - mert tartanak a vizsgálószobától, az orvosoktól -, a szűrésre mindenképp érdemes barátságosabb, játékos módszert választani, erről szemész szakorvos beszélt.

„A speciális géppel végzett vizsgálat alkalmas a dioptriahibák, a két szem közötti jelentős dioptria-különbség, a kancsalság és egyéb eltérések felderítésére is úgy, hogy a gyermek közben az édesanyja ölében ül” – kezdte dr. Munkácsi Györgyi, a Czeizel Intézet szemorvosa, aki a vizsgálatot általában fél éves kortól javasolja. „Korábban is lehet, de akkor még nem tudnak kellő mértékben koncentrálni a gyerekek, és nem biztos, hogy pontos lesz a mérés. Ettől függetlenül, ha a szülőben felmerül a gyanú, hogy a gyerek nem lát jól vagy kancsal lehet, akkor feltétlenül vizsgáltassa meg, nem szükséges megvárni a fél éves kort” – tanácsolja a szakember, aki szerint az időben felismert kancsalság kezelhető és kezelendő, akár teljes gyógyulás is elérhető.


Dr. Munkácsi Györgyi, a Czeizel Intézet szemorvosa

Ez egy viszonylag új módszer és lehetőség, de elsősorban szűrés-jellegű! Tehát nem diagnosztizálja a betegségeket, ellenben biztonságos és fájdalommentes módja az eltérések és rendellenességek időben történő felismerésére” – fejezte be a szakorvos hozzátéve: az eszköz csak egészséges szemeken ad eredményt, más esetben további vizsgálatok elvégzése válik szükségessé.

Forrás: Red Lemon Media

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?

Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.

Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.