Menü

Az egészséget nem lehet erőltetni

Ön is próbál hatni a családtagjaira, hogy egészségesebben étkezzenek, vagy sportoljanak...? Akkor bizonyára nincs könnyű dolga. Az életmódváltás, az egészséges(ebb) szemlélet felé mozdulás ugyanis belülről fakad. Hiába próbáljuk erőltetni, amíg nincs mögötte az érintett saját elhatározása.

Ez nem valami olyasmi, amire könnyen rá lehet beszélni valakit. Amíg nem érezzük a saját bőrünkön, hogy változásra lenne szükségünk, vagy szeretnénk jobb irányba lépni, addig az erőltetés, vagy akár a könnyebb rábeszélés is hatástalan lehet. Sőt, akár ellenérzést is válthat ki, ami nem jobbra, hanem rosszabbra fordítja a helyzetet.

Érthető, hogy szeretetünk révén aggódunk, szeretnénk segíteni, és tenni valamit családtagjaink egészségéért. De sajnos a példamutatáson, összefogáson túl többet nem igazán léphetünk, és el kell fogadnunk, hogy az sem mindig célravezető. Nagyon fontos, hogy ha bármilyen apró lépést, hajlandóságot tapasztalunk, akkor azt erősítsük meg az adott pillanatban, és ne többet követeljünk.

Ha pl. a gyerek, vagy a túlsúlyos szülő gyümölcssalátát eszik a sütemény helyett, akkor kicsit "rajongjuk körbe" szeretettel, és ajánljuk fel, hogy máskor is szívesen készítünk neki ilyesmit, ha ízlik neki. Ne pedig azzal álljunk elő, hogy "na tessék, ha most tudsz egészségeset enni, akkor igazán megtehetnéd máskor is!" - ugye, mennyire másképpen hangzik a kettő...?

Szokták mondani, hogy "önmagától senkit sem lehet megmenteni". Ez bizony így van, a saját felismeréseket, elhatározásokat nem nagyon tudjuk siettetni, hiszen annak belülről kell fakadnia. Az összefogás az, amivel még a legtöbbet elérhetjük. Ha pl. valakinek diétáznia kell, akkor mi is támogassuk ebben, ne pedig úgy próbáljuk rábeszélni a könnyedebb ételekre, hogy gusztusos, hízlaló ételeket majszolunk mellette.

A sportolásra, mozgásra ugyanez igaz: ha közös időtöltés, tevékenység válik belőle, akkor biztos, hogy sokkal könnyebben kedvet tudunk csinálni hozzá, mint úgy, ha önálló tevékenységre akarjuk rávenni. Nem is muszáj azonnal "hivatalos sportolásba" fogni: kezdetnek a közös séták, gyerekek esetében játékos mozgások is jó kiindulópontok lehetnek.

Nagyon fontos, hogy ha úgy érezzük, egyik próbálkozásunk sem talál célt, ne legyen lelkiismeret-furdalásunk! Tudatosítsuk magunkban, hogy mi csak a saját határainkon belül tudunk lépéseket tenni szeretteink egészségesebb életéért, de a döntést mindenki saját maga hozza meg. Ha ő a kevésbé egészséges irány mellett dönt, az nem a mi hibánk, hanem az ő saját meglátásából, kényelméből, megszokásából.

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.