Menü

Segítsen-e a gyerek a ház körül?

Arról már szóltunk, hogy érdemes bevonni a gyerekeket a házimunkába, de vajon mi a helyzet a kerti feladatokkal? Kérdés, hogy a számítógépek aranykorában mennyire képesek helyt állni az új generáció növendékei e tekintetben? A felmérések szerint a helyzet elkeserítő.

Ezek eredménye ugyanis az lett, hogy a legtöbb gyerek alig ismeri a ház körüli állatokat, szerszámokat, azok funkcióit, nem hogy esetleg használni is tudja azokat… Mindez persze nem csak a funkcionális ügyesség és talpraesettség tekintetében jelentkezik. Amíg régen a fiatalok sokat voltak szabad levegőn – minden időjárási körülmény közepette akár! -, addig a mai gyermekek tüdőkapacitása jóval alacsonyabb, sőt elterjedtebb náluk az allergia a különböző növények kapcsán is, hiszen a szervezetükben nem alakult ki a természetes ellenálló képesség.

A fizikumukról nem is beszélve, már oldalunk is hírt adott több korábbi felmérésről, mely szerint folyamatosan növekszik az elhízott gyermekek aránya, és a testállapot-felmérések sem kecsegtetnek bíztató eredményekkel.

Igen ám, de mit tehet a szülő? Elég sokat! Legfőképpen azt, hogy bevonja a gyerekeket a ház körüli munkába, valamint hogy minél többet terelgeti a szabad levegőn való játékra, szabadidő eltöltésre (tablet helyett biciklit, dvd helyett ugrókötelet kaphat ajándékba). Persze nem mindenki lakik családi házban, hogy ezt megtehesse, de még akkor is sok lehetőség áll rendelkezésre. Pl. nagymamánál, baráti családoknál is lehet élményeket, tapasztalatokat gyűjteni, sok szálláshely pedig eleve a vidéki hangulatra építi a szolgáltatásait. Alakultak már olyan szülő-gyermek körök országszerte, ahol pl. kerékpárt szerelnek együtt a klubfoglalkozások során, vagy meglátogatnak különböző mezőgazdasági üzemeket, ezekhez is érdemes csatlakozni.

Bármilyen igyekezetünk lehet pozitív hatású, a lényeg, hogy mutassuk meg: a farmok nem csak a virtuális térben léteznek, és a kütyükön túl is van élet, sőt: az a valóságos. A gyermekünk egészségét és reális világképét segíthetjük ezzel.

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

Nevelési módszerek, amelyek nem tesznek jót a gyermeknek

Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. Nem mindig tudatosítjuk azonban, hogy nem jó mindenáron a „legjobb“ szülőnek lenni, olyannak, aki gyermekének mindent megvásárol, amit az akar, vagy megoldja helyette a problémáit és akárhányszor leesik, mindig felveszi. Az ilyen módszerrel számos fontos leckétől fosztjuk meg gyermekünket, mellyel még gyerekkorában kellene megbirkóznia, amikor a következmények még nem fájnak annyira, mint felnőttkorban.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.