Menü

Hogyan ápoljuk az intim testrészeket?

Sokan bizonytalanok abban, hogy vajon a mindennapi tisztálkodás alkalmával használt szappanok, illetve tusfürdők megfelelőek-e az intimterületek tisztántartására is.

Az intim testrészek valóban különös figyelmet igényelnek, mivel ezeken a területeken az összefekvő bőrterületek melegágyai különféle kórokozó baktériumok elszaporodásának. A bőr természetes pH-ja savas, ez a közeg védelmet nyújt a kórokozó mikróbák elől. Ebből következik, hogy a lúgos kémhatású tisztálkodási szerek használata nem segíti elő a megfelelő intimhigiénia megőrzését.

Egyébként sem jó, ha bőrünket olyan kozmetikai szerekkel ápoljuk, melyek parabént, különböző mesterséges illatanyagokat és kőolajszármazékokat tartalmaznak. Vannak olyan kozmetikai termékek, melyeken fel van tüntetve, hogy kifejezetten intim területek ápolására szolgálnak. De ne higgyünk feltétlenül pusztán a címkéknek, érdemes elolvasni figyelmesen az adott termék összetételét. Az intimszappanok lényege, hogy a bőrnek megfelelő pH 4 körüli vegyhatást fenntartsák, vagyis a bőr természetes védekezőképességét támogassák.

Igazából annak ellenére, hogy az intim területek elhelyezkedésüknél fogva jobban ki vannak téve a fertőzéseknek, nem feltétlenül szükséges speciális intimszappanok használata. Használjunk inkább olyan általános szappant, tusfürdőt, mely figyelembe veszi bőrünk természetes állapotát, vagyis nem szárítja bőrünket, hanem természetes összetevők segítségével ápolja.

A feldolgozott élelmiszerek káros hatásai

Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek szerint a cukor, a finomított szénhidrátok után a feldolgozott élelmiszerek fogyasztása miatt van komoly ok az aggodalomra. Egyre több dietetikus, életmódtanácsadó javasolja a feldolgozott élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Vajon tisztában vagyunk azzal, melyek ezek az ételek, italok?

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Fényvédők, smink, napsütés

A tudatos bőrápolás alapja, hogy már kora tavasszal, az első napsugarak megjelenésekor elkezdjük a fényvédő krémek használatát, azonban mit tegyünk, ha a fényvédelem mellett a sminkről sem szeretnénk lemondani nyáron?

Létezik krónikus napfényhiány

A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?

Mi mindenre jó a CT-vizsgálat, és mikor lehet rá szükséged?

Bizonyos betegségek esetén a röntgen- vagy az ultrahangvizsgálat nem elegendő a diagnózis felállításához. Ilyenkor szükség lehel a komputertomográfia (CT) képalkotó eljárásra, amely háromdimenziós felvételeket készít a test egy adott szegmenséről, így részletesebb képet biztosít a szövetekről, az erekről és a csontokról. Milyen esetekben rendelnek el az orvosok CT-vizsgálatot?