Menü

Ártalmas, de segíthet?

Egyre több ismeretanyag áll rendelkezésünkre az elektromos cigaretták hatásaival kapcsolatban, ám még mindig nem elegendő ahhoz, hogy tiszta szívvel elutasítsuk, vagy elfogadjuk a termék használatát.

Az elektromos cigaretta (más néven e-cigaretta) megjelenése óta viták kereszttüzében áll. Sokan állítják, hogy nagy segítség a cigarettázásról való leszokásban. Persze ahhoz, hogy ezt egyáltalán megvitassuk, mindjárt egy fontos feltételnek teljesülnie kell. Mégpedig annak, hogy az e-cigaretta nem káros. Nos, ezt nem sikerült bizonyítani, sőt éppen az ellenkezője igaz: az elektromos változat egy sor olyan összetevőt tartalmaz, amely, ha kisebb mértékben is, de ártalmas az egészségre. Mondjuk ezt a „szabályos” termékekről, a különböző, kétes forrású utánzatok nem mellesleg egyenesen veszélyesek lehetnek.

Szóval elmondhatjuk, hogy az e-cigaretta sem egészséges, ugyanakkor azt is elfogadjuk, hogy a dohányosok bizonyos százalékának ettől függetlenül segíthet a leszokásban. Kérdés, mekkora ez a százalék.

A cigarettával élők, de azt eldobni vágyók jelentős része a gyors leszokásban hisz, és ez is tűnik a leghatékonyabb módszernek. Nyilván a nagyon erős dohányosok számára nem könnyű út egyik napról a másikra eldobni a cigit. Nekik segíthet az e-cigaretta átvészelni a kezdeti időszakot. Ugyanakkor tisztában kell lenni a veszélyekkel is, a nikotinfüggőség kezelhető vele, ám a dohányzás szokását, a berögzült rítust fenntartja. Emellett az elektromos cigaretta a másik irányú útvonal eszköze is lehet, elképzelhető, hogy a megmentőnek hitt termék szoktat rá az igazi dohányzásra.

Összességében az elektromos cigarettát sem teljesen elfogadni, sem teljesen elutasítani nem tudjuk, ám a mostani ismeretanyag alapján inkább az utóbbi felé hajlunk.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?