Menü

Ne ijedjünk meg a láztól!

Sokakat megijeszt a láz, és nincsenek vele tisztában, hogy mi áll a jelenség hátterében, vagy hogy mi a pontos teendő. Pedig nem kell megijedni: ez a szervezet természetes védekező reakciója, ami segít a betegségekkel való megküzdésben. Arról nem is beszélve, hogy fontos információkat hordoz a beteg állapotáról.

A láztól elsősorban a lázgörcstől való félelem miatt tartanak, sok rémhír terjeng ezzel kapcsolatban. Nem tudják például, hogy a lázgörcs az 5 éves kor alatti gyermekek esetén jellemző. Tény és való, hogy nagyon ijesztő átélni, de közel sem jár olyan veszélyekkel, mint azt híresztelik. Általában ugyanis nincs semmilyen káros következménye. Gyakorta összekeverik, hogy „mi volt előbb, a tyúk, vagy a tojás”, ugyanis például az agyhártyagyulladásos eset okozhat lázgörcsöt – de nem a lázgörcs miatt alakul ki az agyhártyagyulladás!

Ezért sem kell elítélni a természetes lázcsillapítás híveit, vagy azokat, akik a gyengébb módszereket követik láz esetén – tévhit azt állítani, hogy ezzel veszélyeztetnék a beteget.

Mi az, amit tegyünk, és mi az, amit ne? Bizonyos szintig hagyhatjuk dolgozni a szervezetet, hiszen mint azt említettük, a láznak funkciója van. Természetesen ezt gondos felügyelet, folyamatos lázellenőrzés mellett lehet csak kivitelezni. Fontos, hogy ne öltöztessük be nagyon a lázas gyereket, vagy felnőttet, így tud hűlni a teste. Gyógyteákkal is jól kezelhető a láz, például a fekete bodza, hársfa, orvosi zsálya segítségével.

A klasszikus módszereket még az orvosok is javasolják magas láz esetén, úgymint a hűtőfürdőt, valamint a hideg lepedőbe csavarást. Átélni egyiket sem kellemes, de a szervezet számára mégis barátságosabb lehet a mesterséges gyógyszereknél. Egyébként nem kell tartózkodni az előbbitől. A hűtőfürdőt számunkra kellemesen langyos vízzel, nem pedig hideg vízzel szokták kivitelezni, a lázas testet ugyanis ez is hűti, igaz, a beteg jóval hidegebbnek fogja érezni. Valószínűleg mindössze negyed óra fürdőzés bőven elegendő. Ugyanez igaz a lepedőbe csavarásnál, hogy rövid időtartamú, kis kezelés is elegendő.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.