Stressz alatt és stressz után
- Dátum: 2016.02.10., 06:08
- betegség, fertőzés, immunrendszer, migrén, modern ember, relaxáció, sport, stressz, szervezet, védekezés
A stressz szinte kivétel nélkül mindenki életeben jelen van kisebb, vagy nagyobb intenzitással, mégis kicsit megfoghatatlan fogalom a legtöbbünk számára. Ha le kell írni, különböző emberektől különböző válaszokat kapunk, annak ellenére, hogy a bennünk lezajló folyamat voltaképpen közös.
A stressz, legyen lelki, vagy fizikai, általában alaposan megterheli a szervezetet, amely képes védekezni ellene, de rendre „elfárad” a küzdelemben, s ez megint csak problémákat szül. A legyengült immunrendszer ugyanis sebezhetőbb, stresszes időszak után könnyebben, hatékonyabban támadják meg betegségek, különböző egészségügyi gondok. A fertőzésektől a migrénig számos problémával szembesülhetünk ilyenkor.
Általánosságban tehát igaz, hogy stressz védtelenebbé tesz minket. Mi a dolgunk? Először is természetesen az, hogy igyekszünk elkerülni az ilyen megterhelő helyzeteket, erre számos mód akad, valakinek jobban megy, míg mások iszonyatosan megszenvednek a dologgal.
Teljesen persze nem védhetjük meg magunkat a negatív behatásoktól, de ilyenkor sem késő cselekedni. Stresszes időszak után figyeljünk oda magunkra, próbáljuk fokozatosan levezetni a felgyülemlett feszültséget. Erre kiváló módszer a sportolás, vagy akár egy kiadós séta valami nyugodt helyen, de egy-két egyszerű relaxációs gyakorlat elsajátítása is nagyon hasznos lehet.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.