Hogy védjük meg magunkat és másokat?
Elértünk az évnek abba a szakaszába, amikor egyre több a meghűlt, náthás ember. Hogy kerüljük el, hogy védjünk meg másokat, hogyan éljük túl?
Van olyan szituáció, amikor nincs sok esély arra, hogy elkerüljük a gyorsan terjedő népbetegséget. Bármikor jöhet egy komolyabb influenzajárvány, de emellett még ott van a megfázás, nátha is. Minden évben rengeteg ember hűl meg ebben az időszakban. Ettől függetlenül mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy ne kapjuk el a vírust. Ezzel járunk a legjobban. A gyakori kézmosás mellett lehetőleg kerüljük a zsúfolt helyeket, étkezzünk megfelelően, vitamindúsan, fogyasszunk elegendő mennyiségű folyadékot, stb...
De mi van akkor, ha minden elővigyázatosság ellenére mi is megbetegszünk? Akkor is szükség van a tudatosságra. Vigyázzunk másokra, igyekezzünk nem megfertőzni embertársainkat. Ilyenkor például, akármennyire is munkaképesnek érezzük magunkat, jobb nem elmenni dolgozni. Az elővigyázatosság eszközei: zsebkendő, fertőtlenítés, távolságtartás.
Ha ez megvan, foglalkozhatunk magunkkal is. Ezen betegségek zömét vírus okozza, tehát semmiképpen sem ildomos magunknak esni gyógyszerekkel, antibiotikumokkal, de az esetleges különböző szövődményekkel kapcsolatban már más a helyzet. Ha nagyon súlyosnak érezzük a tüneteket, vagy esetleg hosszan elnyúlik a betegség és az állapotunk rosszabbodik, mindenképpen forduljunk orvoshoz. Amennyiben nincs ilyesmiről szó, akkor ki kell várni a betegségét elmúlását, miközben tüneteinket enyhíthetjük. Erre gyógymódok garmadája áll rendelkezésünkre.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.