Menü

HIV és AIDS: Mit kell tudni róluk?

A HIV-vírus (a humán immunhiányt okozó vírust 1983-ban különítették el, akkor még nem ezen a néven) ma is komoly próba elé állítja az orvostudományt és az emberiséget, a fertőzés csökkentése iszonyatos, globális munkát igényel.

Ebben a helyzetben sajnos rengetegen vannak, akiknek fogalmuk sincs a betegségről, illetve olyanok, akik ismerete erősen hiányos a témában. Ez pedig csökkenti a visszaszorításra szánt óriási erőfeszítések hatékonyságát.

Nézzük a legalapvetőbb tudnivalókat! Az AIDS (magyarul: szerzett immunhiányos tünetegyüttes) nevű betegség kórokozója a HIV-vírus. A fertőzés szexuális úton, vagy fertőzött vérrel terjed. A HIV elleni harc legfontosabb bástyája a védekezés. A HIV bizonyos sejtek pusztításával legyengíti az immunrendszert, s ez a folyamat bizonyos idő után az AIDS betegség kialakulásához vezethet.

Az AIDS-beteget gyakorlatilag bármilyen fertőzés megtámadhatja és megfelelő védekező rendszer híján súlyos károkat is okozhat. Ekkor már visszafordíthatatlan az immunrendszer károsodása, a betegség halálos.

A HIV-fertőzést lehet kezelni, azaz gyógyszeresen kordában tartani, ugyanakkor ez sokszor komoly mellékhatásokkal jár. Az utóbbi időszakban sokat fejlődött a tudomány, így a különböző medicinák hatékonysága is. Ma már teljes életet lehet élni fertőzöttként is.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint jelenleg közel 40 millió HIV-fertőzött van a világon, nagy részük Afrikában él.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.