Menü

Néhány szó a védőoltásokról

A kisgyermekes szülőknek sok újdonsággal, problémával kell megbirkózniuk, s az egyik legnagyobb fejtörést az okozza, hogy milyen védőoltást/védőoltásokat kapjon a gyerek.

Hát, ezt meg miért nekem kell tudni? - teszi fel a teljesen jogos kérdést az egyszeri apa és anya, aki a kötelező védőoltások mellett az adható szerek listáját böngészi. Valaki ajánlja, valaki nem, akkor, hogy legyen a (nem)szakember okos?

A gond az, hogy az oltásokkal kapcsolatos témakör folyamatosan pezseg a véleménykülönbségektől. Érvek, ellenérvek, összeesküvés elméletek ütköznek szinte nap, mint nap, s ebben a káoszban tényleg nem könnyű kiigazodni.

Először is érdemes szamárvezetőként tudatosítani magunkban, hogy a védőoltás nem ördögtől való, hanem egy olyan dolog, amelynél több jobb nem sok történt az emberiséggel eddigi történetében. Segítségével számos fertőző betegséget sikerült visszaszorítani, eltüntetni és nem mellesleg, rengeteg ember életét megmenteni. A védőoltásoktól való félelem alaptalan, hiszen nem ártalmasak, nem leszünk tőle betegek (a szó köznapi értelmében), és az immunrendszerünk hatékony működésében alapvető szerepük van.

A világ veszélyes hely és ráadásul egyre „kisebb”, így védelemre még nagyobb szükségünk van. Ha úgy is tűnik, hogy hazánkban és térségünkben nem kell félni az adott betegségtől, gondoljunk arra, hogy a mai mobil társadalomban, hogyan mozognak az emberek és velük a kórokozók is.

A bizonytalanság természetes, de nem szabad, hogy téveszmék határozzák meg véleményünket. Mindenképpen kérdezzük meg gyermekorvosunkat, s az sem árthat, ha több szakemberrel is beszélünk a védőoltásokról. Ők lehetnek eltérő véleményen, de az biztos, hogy felelőtlen összeesküvés elméletekkel nem zavarják össze az egyszeri szülőt.

A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Az örökké negatív testkép kamaszkorban

A serdülőkor egyik legfontosabb feladata az identitás alakítása, amelynek része nemcsak a jövőképpel való foglalkozás, de az önmagáról kialakított kép változása is. Intenzíven foglalkoztatja a kamaszokat, hogy kik ők, merre tartanak, milyen személyiségük van, és hogy, hogy néznek ki, azaz elég szépek-e, elég hasonlóak vagy éppen különbözőek a kortársaikhoz képest.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

Tavaszi szünet gyerekekkel

Mindig kihívást jelent a szülőknek a szünidőben lekötni a gyermekeket, tartalmas programmal kitölteni a szünetet. Ha egy gyerek unatkozik, rosszalkodni kezd, „nyűglődni”, testvéreivel veszekedni vagy a szüleit nyúzni, ezt elkerülendő a következő tippekkel készültem!