Alvás, alvás és alvás
Az alvás fontosságára már sokszor felhívtuk mi is a figyelmet, több írásban is foglalkoztunk a témával. Személyfüggő, kinek hány órára van szüksége a párnák közt, ám összességében elmondható, hogy nem alszunk annyit, amennyit voltaképpen kellene.
Azt eddig is tudtuk, hogy az alvás a memória, a koncentráció, a fizikai teljesítőképesség mellett többek között az egészségünket is befolyásolja, hiszen számos kockázati tényezőt képes csökkenteni (vagy a nem alvás növelni). Most azonban az is kezd bebizonyosodni, hogy konkrétan és rövid távon képesek vagyunk különböző nyavalyákat összeszedni, ha nem alszunk eleget. Azaz minden pluszban ébren töltött óra jó eséllyel az egészségünkre megy.
A felgyorsult, strapás életmód keretein belül sajnos jellemző, hogy teljesítményünk növelése érdekében csökkentjük az alvásidőt, sokszor éppenséggel mesterségesen, tudatosan. A külső beavatkozás (például túlzott kávéfogyasztás, és egyéb szerek, különböző módszerek alkalmazása) még egy nem várt mellékhatással járhat, azzal, hogy elhiteti velünk, bírjuk a tempót, minden jól van így.
Holott ez nincs így, csak a látszat, még akkor is, ha nem érezzük magunkat fáradtnak. A legújabb kutatási eredmények szerint mindenképpen elegendő alvásra van szükségünk ahhoz, hogy egészségesek maradjunk.
Fotó:
Pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?