Spóroljunk tízezreket - gyűjtsünk növényeket
- Dátum: 2015.08.24., 10:03
- aloe vera, fehérítés, fűszer, fűszernövény, gyógynövény, gyógytea, növény, tea, teafilter, teafű
Ön megnézte már, hogy mennyibe kerülnek a filteres teák kilós áron? Általában 5 - 45 ezer Ft között mozognak. A fűszerek szintén nagyon drágák, és 5000 Ft körül kezdődik a kilós áruk, de az oreganonak akár 40.000 Ft is lehet kilója. Közben pedig házilag is termeszthetünk fűszernövényeket, és séta közben is gyűjtögethetünk teának való növényeket - láthatjuk, hogy mindezzel sokezer forintot spórolhatunk.
A gyógyteák nagyon sokba kerülnek, közben pedig a boltokban, herbáriákban kapható gyógyteák nem is olyan hatásosak, mint amiket saját magunk gyűjtünk. A boltiak ugyanis ipari körülmények között készülnek, gyorsan szárítják, és papírzacskóba csomagolják, ugyanis aromatartó csomagolásban befülledne, bepenészedne a növény, hiszen gyári körülmények között nincs lehetőség a precíz, időigényes szárításra. Mi viszont a saját gyűjtésű növényeket száríthatjuk otthon a konyhapulton, vagy bármilyen napos helyen, sőt akár az autó kalaptartóján is. Azt is tudni kell, hogy a filteres teák egészségtelenek, a teafiltert ugyanis vegyi fehérítőanyaggal kezelik. Ráadásul a filteres teákba a maradék anyagokat töltik, amelyek a szálas teák hulladékai. Ne ringassuk magunkat illúziókba: a gyümölcsteák nem igazán láttak soha gyümölcsöt, csupán ízesítőanyagokat ízlelgetünk, ha ilyesmit iszunk. Jobban járunk, ha magunk szárítunk meg otthon néhány gyümölcsöt, és ezeket tesszük félre gyümölcsteának. A spórolás mellett tehát az egészség is fontos szempont.
A fűszereknél ugyanígy igaz, hogy az iparilag előállított-csomagolt fűszerek aromája meg sem közelíti a házit, mégis nagyon sokba kerülnek. Pedig a házi fűszertermésztés akár a konyhában, vagy az erkélyen is megoldható. Cserépben jól eléldegélnek ezek a növények, és megfelelő gondoskodással csak egyszer kell beszereznünk a növényt, onnantól pedig hosszú időn át szüretelhetjük róla a friss fűszereket.
Ugyanez érvényes például az aloe verára: az aloés krémek, kozmetikumok nagyon közkedveltek, hiszen ez a növény kiváló bőrápolásra. Viszont minden nagyon drága, amibe beleteszik. Nem kell érte sok pénzt kifizetnünk, ha otthon, cserépben nevelgetünk aloe verát, és közvetlenül használhatjuk fel a növényt, melynek a hatóanyaga így sokkal erősebb.
Fotó:
Pixabay.com
A ballagás pillanatai

Májusban valami véget ér. Elballagnak a végzős középiskolás gyerekek. Nem is annyira gyerekek már talán. A padokat csend öleli körbe, és a falak között még visszhangzik a múlt. Ballagunk. Bár több, mint húsz éve tanárként tekintek rá, mint a ballagási műsor megszervezője és lebonyolítója, ám idén a végzősök búcsúja után a saját nagyfiam is elballag az általános iskolából. A ballagás több mint egy iskolai szertartás,1870 óta tartjuk számon a magyar diákélet egyik legfontosabb rítusaként.
Szükségünk van sportórára?

Aki szeretné nyomon követni a fizikai aktivitás legfontosabb paramétereit, hogy javíthassa teljesítményét és elérhesse sport- és testépítési céljait, annak egy sportóra megfelelő segítséget nyújt. Mire használjuk a sportórákat?
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Hogyan legyünk energikusak húsvét után?

Talán nem lövök nagyon mellé, ha azt állítom, hogy a „rohanó hétköznapról” alkotott fogalmaink manapság már az év minden időszakában azonosak. Nincs igazi változás a téli és a tavaszi évszakok között. Sokunkat kimondottan jól érint a jobb idővel jövő frissesség, viszont mégsem érezzük magunkat boldogabban tőle. A kérdés, hogy mi ennek az oka.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?