A szexfüggőség létező fogalom
- Dátum: 2015.06.17., 20:57
- alkohol, boldogsághormon, cigaretta, drog, élvezet, endorfin, figyelem, függőség, hiányérzet, játékfüggőség, játékszenvedély, kávé, kockázatvállalás, szenvedélybetegség, szeretethiány, szex, szexfüggőség, terapeuta
Függeni sok mindentől lehet: az ismert szenvedélyek közé tartoznak a kávé, a cigaretta, az alkohol, valamint a drogok. A játékszenvedély ma már az ismertebb függőségek közé tartozik, amikoris a szenvedélybeteg bármennyi pénzt eljátszik, ami a keze közé kerül, nem törődve ennek következményeivel. Nem tudhatjuk, mennyire szorult vissza ez a jelenség azzal, hogy korlátozták a játékgépek elhelyezésének lehetőségét hazánkban. Azt viszont kevesebben tudják, hogy a szexuális élet területén is jelentkezhet a játékfüggőséghez hasonlítható szenvedélybetegség.
A szex endorfint, azaz boldogsághormonokat termel - nem véletlen, hogy sokan a csokoládéhoz hasonlítják, mint édes élvezetet. Innen indul a függőség kialakulása: a szexfüggők, mint általában a szenvedélybetegek, valamilyen hiányt szeretnének pótolni az életükben. Lehet az például a szeretethiány valamilyen formája. Nem biztos, hogy a probléma eredetét a jelenben kell keresni. Elképzelhető, hogy a függő az aktuális figyelmet hiányolja, de akár gyerekkori eredetű is lehet a hiányérzet, amit pótolni szeretne.
A szexfüggőség azért kevésbé ismeretes jelenség, mert sokan összekeverik az erős szexuális vággyal. Mivel az emberek nem egyforma libidóval rendelkeznek, azaz van, aki jobban kívánja a szexet, míg másoknak alacsonyabb szexuális aktivitás is elegendő, így nehéz lehet behatárolni, hogy hol van az a pont, amikor már függőségről beszélünk. A választ a hétköznapi életben kell keresni, nem pedig az ágyban.
A szexfüggő életére erősen hatással van szenvedélye: a játékszenvedéllyel küzdőhöz hasonlóan gondolatai folyamatosan szenvedélye tárgya körül forognak, azért bármit megtesz, kockáztat, és egy lapra tesz fel. A szexfüggő esetén nem arról van szó, hogy a megcsalást, a "csajozást/pasizást" áhítja, hanem a folyamatos szexen, az élvezet fenntartásán van a hangsúly. Olyan ez számára, mint egy hullámvasút: szex közben jól és boldognak érzi magát, de amint nem szexuális helyzetben van, máris eluralkodik rajta a letörtség, és újra vágyakozik az izgalom, a szenvedély érzésére. Hiszen akkor érzi magát boldognak, teljesnek - más hétköznapi öröm azonban már nem tudja kielégíteni. Jellemző, hogy szinte gondolkodás nélkül kockáztatja a családi életét, a munkahelyét, vagy bármi mást annak érdekében, hogy pillanatnyi kielégülést élhessen át. Pontosan úgy, mint ahogy az alkoholisták is sok mindenre hajlandóak egy újabb pohár ital érdekében. Ezt persze kísérhetik lelkiismeret-furdalással terhelt szakaszok, de ebből is egy ördögi kör válik: a gyülekező felhők elől ismét a szexbe menekül a szexfüggő személy.
A jelenségre ugyanaz igaz, mint más szenvedélybetegségre, hogy komolyabb probléma esetén már nem megoldás a szidás, az ostorozás. A függőnek fel kell ismernie függősége tárgyát, és azt, hogy élete a szenvedélye miatt kikerült az irányítása alól, és függése eluralkodott rajta. Csak a beismerést követően lehetséges a gyógyulás, amely mindig az első lépés a megoldás felé. A változáshoz pedig a mélyen rejlő okokat kell feltárni és kezelni: terapeuta segítségével lehet megkeresni, hogy mi okozza a hiányérzetet, és hogyan lehet azt kezelni mind a múltban, mind pedig a jelenben. Segítséget kérni ebben az esetben sem szégyen: a szakemberek pontosan tisztában vannak azzal, hogy ez a fajta függőség sem különbözik a többitől - és talán nem is gondolnánk, de a jelenség nem is olyan ritka.
Jövő héten folytatjuk a témát, és a pornófüggőség jelenségével foglalkozunk.
Fotó:
Pixabay.com
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A lovasterápia jótékony hatásai

A lovasterápia, hippoterápia és a kapcsolódó állatsegített terápia egyre nagyobb figyelmet kap világszerte, ugyanakkor hazánkban még kevéssé ismert és hozzáférhető módszer. Pedig ezek az eljárások nemcsak érzelmi és pedagógiai előnyökkel járnak, hanem mozgásterápiás hatásuk is jelentős.
Anyaság és nőiesség: miért nem kell választanunk?

Az anyaság az egyik legszebb, legfelelősségteljesebb, és talán leginkább átalakító szerep, amit egy nő az életében betölthet. De miközben az anyai szerepben nap mint nap helytállunk – etetünk, vigasztalunk, szervezünk, altatunk és folyamatosan aggódunk, figyelünk – könnyen elveszhetünk benne. Sok nő felteszi magának a kérdést: „Ki vagyok én most, hogy anya lettem? És hol van az a nő, aki korábban voltam?”
Mikortól számít valaki alkoholistának?

Az alkoholfogyasztás társadalmilag elfogadott része sok kultúrának – egy pohár bor vacsora mellé, sör a barátokkal, pezsgő ünnepléskor. De mikortól válik ez a szokás problémává? Mikortól számít valaki alkoholistának?