Amikor a szülő és a gyerek közé áll a mobiltelefon…
- Dátum: 2015.05.21., 14:43
- digitális kor, mobiltelefon, nevelés, okostelefon
Az okostelefonok világában a mobilhasználat szervesen a mindennapjaink részévé vált, telefonjainkkal fekszünk és ébredünk. A digitális kor eszközeinek használata életünk szinte minden egyes szegmensére hatással van, a mobiltelefonok például még a gyereknevelésbe is „beleszólnak”.
Az okostelefonok nyújtotta lehetőségek látszólag megkönnyítették életünket, hiszen általuk folyamatosan jelen lehetünk egy digitális közösségben, bármikor elérhetnek minket, és szinte minden helyzetben akár még dolgozhatunk is segítségükkel. Milyen jó, hiszen így akkor is a családom körében lehetek, ha közben válaszolnom kell néhány emailre. Csak hogy, ez egyben azt is jelenti, hogy figyelmünk állandóan megosztva működik, hiába vagyunk fizikailag jelen, ha közben használjuk a telefonunkat nem biztosítjuk gyerekeink számára a kizárólagos figyelmet.
Pedig a gyerekek igénylik a kitüntetett figyelmet, és pontosan érzékelik azt is, ha a szülő csak részben van velük. Ezért ha telefonunk tényleg minden pillanatban birtokolhatja figyelmünk egy részét, a gyerekekben ez bizonyosan hiányérzetet kelt, és megindul a verseny a szülői figyelem eléréséért. Vizsgálatok szerint a szülők többsége fel sem fogja, hogy mobilhasználattal váltotta ki a gyerekekben a figyelemfelkeltő viselkedést, ráadásul ingerülté is válnak. Ez a folyamat egyértelműen rossz irányba sodorja a szülő-gyerek kommunikációt, és egyúttal a kapcsolatot is.
Szülői példamutatás, nevelés és a szülő-gyerek kapcsolat szempontjából is rendkívül fontos lenne, ha tudatosan figyelnénk arra, hogy mindennapjaink során legyenek „okostelefonmentes időszakok”. Vagyis például családi étkezések alkalmával, vagy amikor együttjátszunk gyermekünkkel, figyelmünket ne kaparinthassa meg egyetlen pillanatra sem telefonunk, csak így biztosíthatunk minőségi időt szeretteink számára.
Fotó:
pixabay.com
Az anyatejes szoptatás előnyei
A szoptatás, mint téma, sokak számára erős érzelmeket vált ki, és gyakran vitákat szül, amelyek mélyebb társadalmi és személyes kérdéseket is érintenek. Az egyik fő probléma, hogy sokan csak a szoptatás tápláló szerepét hangsúlyozzák, miközben az ennél sokkal többet jelent. A szoptatás nemcsak étkezés, hanem a csecsemő számára biztonságérzetet, megnyugvást és fájdalomcsillapítást is jelent, ami nem mérhető vagy kontrollálható, ellentétben a táplálkozással, amely könnyen tervezhető és kimutatható.
Krupp, a rettegett gyerekkori köhögés
Sokféle köhögéssel társuló megbetegedést ismerünk, melyek gyermekkorban veszélyesebbek, mint a felnőttek körében. Ilyen súlyos betegség a krupp is, ami megfelelő kezelés nélkül súlyos szövődményeket okozhat.
Karácsonyi gyerekszáj
Ahogy elhallgatom a saját fiaimat ünnepekkor – meg úgy általában bármikor – kedvem támad feljegyezni a szösszeneteiket. A gyerekek cukik, aranyosak és valljuk be, sokszor kegyetlenül őszinték is, olyan dolgokat is kimondanak, amik kicsit kellemetlenül hangozhatnak egyes szituációkban, mégis a maguk módján viccesek és megnevettetnek! Összegyűjtöttünk párat!
Iskolai adventi sütivásár – szabad vagy nem?
Általános iskolai szülői munkaközösségünkben sokszor felvetődik a kérdés, hogy a már hagyománynak számító iskolai adventi sütivásáron szabad-e házisüteményt árulni. Legális ez egyáltalán? Ennek kutakodtam kicsit utána.
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!