Mi a baj a fehércsokival? Leginkább a neve!
- Dátum: 2015.04.20., 14:51
- csoki, csokoládé, cukor, édesítőszer, étcsoki, fehércsoki, fehércsokoládé, fruktóz, kakaóbab, kakaóvaj, tejcsoki, tejpor
A fehércsokoládé nem is csokoládé! A csokiszakértők már akkor forgatják a szemüket, ha ezt a szót meghallják, s azonnal kijelentik: ennek semmi köze az igazi csokoládéhoz.
A legnagyobb baj nem önmagában van a fehércsokival, csak nem kellene azt csokinak nevezni. A csokoládé alapja a kakaó szárazanyag-tartalma, ez a fehércsokiból hiányzik, és szimplán csak kakaóvajból készítik. A „rossz híre” leginkább onnan ered, hogy a bolti forgalomban kapható általános termékekben kakaóvaj is alig van, inkább áll cukorból, tejporból és egyéb adalékanyagokból. Így pedig még egészségtelenebb, mint a szimpla szintén cukros tejcsokoládék.
Ha túllépünk azon, hogy a fehércsokit is csokoládénak hívják, akkor eljuthatunk oda, hogy megtaláljuk ebben is a megfelelő alternatívákat, amelyek szerencsére léteznek. A tejes ízeket, struktúrát, hangulatot kedvelők ugyanis szeretik a fehércsokit, és szerencsére létezik egészségesebb alternatívája is. Ehhez ugyanúgy tudatos vásárlás szükséges, mint más egyéb termékek esetén. Egyrészt itt is figyelnünk kell a kakaóvaj-tartalmat. Százalékos arányt nemigen találni a csomagoláson, de nem mindegy, hogy hányadik helyen áll a felsorolási listán. Minél több van belőle a termékben, annál előrébb szerepel a felsorolásban – elvileg. Továbbá léteznek cukormentes, minőségi változatai is, amelyek nem tartalmaznak adalékanyagokat. A piacon sokféle édesítőszerrel készült változatban megtaláljuk. A fruktózosat kevésbé javasoljuk, ezzel nem vagyunk sokkal előrébb, mintha cukor lenne benne. Van viszont eritrittel, steviával, stb. készített fehércsoki is.
Sőt, házilag is gyárthatunk fehércsokit, akkor biztosak lehetünk benne, hogy valóban kakaóvajas, tartalmas, adalékanyag-mentes finomságot fogyasztunk. Beszédes, hogy az ily módon készült fehércsokoládénak a legnagyobb része a kakaóvaj. Ezen kívül édesítőszer, kevés tejpor, valamint illeszkedő fűszerezés szükséges hozzá. A tejport kerülők használhatnak kókusz-, szója-, vagy rizstejport is. Így az összetevők listáját olvasva már igazán nem kell elborzadnunk, és világgá üldöznünk szegény fehércsokoládét: lehet, hogy nem „igazi” csokoládé, de nagyon finom és esztétikus édesség a kedvelői számára, ráadásul nem csak egészségtelen lehet.
Fehér- és feketecsoki-rajongók, ne üldözzétek egymást: a szerelem forrása, a kakaóbab így is közös…
Fotó:
pixabay.com
Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.
Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.
A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.
Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?