Menü

Az élet kipróbálása

Közismert tény, hogy a játék nem pusztán egy kellemes időtöltés, főleg gyermekkorban bír nagy jelentőséggel, a fejlődés elengedhetetlen eszköze. Ezért érdemes a szülőknek is tudatosan viszonyulni a gyerekek játékához, nem mindegy ugyanis, hogy mivel és hogyan játszik a gyerek.

Először is, az olyan berögzüléseket, mint például minél drágább egy játék, annál jobban örül neki a gyerek, fel kell számolni. Ahogyan azt is, hogy a játékvásárlással szeretetünket akarjuk kifejezni, persze lehet ajándékozni, jutalmazni a gyereket, de ne az igazi törődést és odafigyelést helyettesítsük vele.

Bár ahogyan fejlődnek a gyerekek, egyre inkább az önálló illetve a kortársakkal való játék kerül előtérbe, de a szülőkkel való közös játéknak is fontos szerepe van. Az együttjátszás minőségi időtöltés gyermekünkkel, amely nemcsak a gyerek-szülő közötti viszonyra van jó hatással, hanem a gyerek személyiségfejlődésére is.

A játék az élet „kipróbálása”, a gyerekek általa utánozzák a felnőttek viselkedését, tevékenységét. A játék a gyerekek legfőbb tevékenységi formája, melynek segítségével megismerik, felfedezik környezetüket, de más fontos funkciója is van.

Játék közben megjelenik a gyermek gondolat világa, vagyis érzelmeinek, élményeinek kifejező eszközévé is válik. Ez azért nagyon fontos, mert általa csökken a gyerekben lévő feszültség, mely egyaránt származhat pozitív illetve negatív élményekből is.

Általános tapasztalat, hogy nem feltétlenül a drága játékok az értékesek a gyerekek számára. Főleg kiskorban jellemző, hogy a legegyszerűbb tárgyak (például egy krémnek a doboza, vagy egy vizes palack) kelti fel leginkább a babák érdeklődését. Nem érdemes mennyiségi téren sem túlzásba esni, egy kis időre el is tehetünk bizonyos játékokat, majd ismét elővéve újból felkelthetjük vele gyermekünk figyelmét.

Fotó:
pixabay.com

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.

Kutya a családban

Lakótelepen nőttem fel, sajnos soha nem volt háziállatom, így nem volt lehetőségem megtapasztalni, milyen érzés egy házi kedvenc a családban, ám költözésünk óta fontolgatom, hogy menhelyről hazaviszek egy kutyust.

Iskolai telefonhasználat pro és kontra

Mai témánk apropóját az adta, amit a minap olvastam a világhálón: a brit iskolákban szigorú ellenőrzési rendszert vezetnek be: az iskolák felelőssége lesz, hogy a diákok ne használhassák a mobiltelefonjukat a tanórákon. Iskolai telefonhasználat pro és kontra.

Ha nem múlik a gyereknél a köhögés…

Téli-télvégi időszakban gyakrabban betegek a gyermekeink, s különösen azok a gyerekek hajlamosak az influenzára, elhúzódó hurutos és/vagy száraz köhögésre, akik közösségbe járnak, azaz bölcsisek, ovisok vagy iskolába járnak, tehát szinte minden csemete.

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon

A gyerekek harmada nem reggelizik otthon, ami azt jelenti, hogy éhgyomorra indulnak el reggel – állapította meg egy kutatás, melyből sajnos megállapították, hogy három gyerekből egy reggelizés nélkül indul el otthonról az óvodába, iskolába.