Az élet kipróbálása
- Dátum: 2015.04.09., 10:38
- fejlődés, feszültségcsökkentés, gyerek, játék, szülő
Közismert tény, hogy a játék nem pusztán egy kellemes időtöltés, főleg gyermekkorban bír nagy jelentőséggel, a fejlődés elengedhetetlen eszköze. Ezért érdemes a szülőknek is tudatosan viszonyulni a gyerekek játékához, nem mindegy ugyanis, hogy mivel és hogyan játszik a gyerek.
Először is, az olyan berögzüléseket, mint például minél drágább egy játék, annál jobban örül neki a gyerek, fel kell számolni. Ahogyan azt is, hogy a játékvásárlással szeretetünket akarjuk kifejezni, persze lehet ajándékozni, jutalmazni a gyereket, de ne az igazi törődést és odafigyelést helyettesítsük vele.
Bár ahogyan fejlődnek a gyerekek, egyre inkább az önálló illetve a kortársakkal való játék kerül előtérbe, de a szülőkkel való közös játéknak is fontos szerepe van. Az együttjátszás minőségi időtöltés gyermekünkkel, amely nemcsak a gyerek-szülő közötti viszonyra van jó hatással, hanem a gyerek személyiségfejlődésére is.
A játék az élet „kipróbálása”, a gyerekek általa utánozzák a felnőttek viselkedését, tevékenységét. A játék a gyerekek legfőbb tevékenységi formája, melynek segítségével megismerik, felfedezik környezetüket, de más fontos funkciója is van.
Játék közben megjelenik a gyermek gondolat világa, vagyis érzelmeinek, élményeinek kifejező eszközévé is válik. Ez azért nagyon fontos, mert általa csökken a gyerekben lévő feszültség, mely egyaránt származhat pozitív illetve negatív élményekből is.
Általános tapasztalat, hogy nem feltétlenül a drága játékok az értékesek a gyerekek számára. Főleg kiskorban jellemző, hogy a legegyszerűbb tárgyak (például egy krémnek a doboza, vagy egy vizes palack) kelti fel leginkább a babák érdeklődését. Nem érdemes mennyiségi téren sem túlzásba esni, egy kis időre el is tehetünk bizonyos játékokat, majd ismét elővéve újból felkelthetjük vele gyermekünk figyelmét.
Fotó:
pixabay.com
Műszempilla, műköröm és társai tizenéves korban
Normális dolog-e, ha tízévesen gyantáztat a kislány, tizenkét évesen már műszempillát visel, a műköröm pedig már alapdolog – egyre korábbra tolódnak a szépészeti trendek, mit gondolnak erről szakemberek, erről elmélkedünk mai cikkünkben.
Az anyatejes szoptatás előnyei
A szoptatás, mint téma, sokak számára erős érzelmeket vált ki, és gyakran vitákat szül, amelyek mélyebb társadalmi és személyes kérdéseket is érintenek. Az egyik fő probléma, hogy sokan csak a szoptatás tápláló szerepét hangsúlyozzák, miközben az ennél sokkal többet jelent. A szoptatás nemcsak étkezés, hanem a csecsemő számára biztonságérzetet, megnyugvást és fájdalomcsillapítást is jelent, ami nem mérhető vagy kontrollálható, ellentétben a táplálkozással, amely könnyen tervezhető és kimutatható.
Krupp, a rettegett gyerekkori köhögés
Sokféle köhögéssel társuló megbetegedést ismerünk, melyek gyermekkorban veszélyesebbek, mint a felnőttek körében. Ilyen súlyos betegség a krupp is, ami megfelelő kezelés nélkül súlyos szövődményeket okozhat.
Karácsonyi gyerekszáj
Ahogy elhallgatom a saját fiaimat ünnepekkor – meg úgy általában bármikor – kedvem támad feljegyezni a szösszeneteiket. A gyerekek cukik, aranyosak és valljuk be, sokszor kegyetlenül őszinték is, olyan dolgokat is kimondanak, amik kicsit kellemetlenül hangozhatnak egyes szituációkban, mégis a maguk módján viccesek és megnevettetnek! Összegyűjtöttünk párat!
Iskolai adventi sütivásár – szabad vagy nem?
Általános iskolai szülői munkaközösségünkben sokszor felvetődik a kérdés, hogy a már hagyománynak számító iskolai adventi sütivásáron szabad-e házisüteményt árulni. Legális ez egyáltalán? Ennek kutakodtam kicsit utána.