Így óvjuk vesénket!
- Dátum: 2015.04.07., 08:11
- betegség, egészséges táplálkozás, magas vérnyomás, megelőzés, vese
A vese érzékeny „műszer”, olyan, amelyet mindenképpen óvnunk kell. Akkor is, ha nincs panaszunk, ugyanis a tünet nélküli lappangás a különböző veseproblémák egyik fő jellemzője.
Ki gondolná, Magyarországon több mint félmillióan vannak olyanok, akik valamilyen vesebetegségben szenvednek és emiatt rendszeres gondozásra szorulnak.
A problémák hirtelen csapnak le, legalábbis úgy tűnik, mert a lappangási időszak sokszor tünetmentes. Ha magas a vérnyomásunk, cukorbetegségben szenvedünk, esetleg érintve vagyunk az elhízásban, mindenképpen gondoljunk vesénk egészségére is, hiszen a felsoroltak erősen hajlamosító tényezők.
A krónikus veseelégtelenség leggyakoribb oka a már említett hármas, ha valamelyik kockázati tényező fennáll, érdemes rendszeres szűrővizsgálatra járnunk. A vizeletkiválasztó, méreganyag szűrő vese megbetegedése nagyban tudja rontani az életminőséget. Az ötven év felettiek veszélyeztetettebbek, nekik érdemes a felsoroltakra még jobban odafigyelniük.
A megelőzés aranyszabályai nem különböznek az egészséges életmód általános leírásától: rendszeres mozgás, megfelelő folyadékfogyasztás, egészséges étkezés, a dohányzás mellőzése. Ezek mellé jön még az időnkénti vérnyomás és vércukorszint mérés.
A folyadékfogyasztás mennyisége más területeken is sokszor előforduló téma. Ajánlások vannak, de az igazság az, hogy a dolog egyrészt egyénre szabott, másfelől nem mindegy, mit ettünk, mennyit mozogtunk, milyen egészségi állapotban vagyunk. Az embernek van egy megbízható jelzőrendszere, a szomjúságérzet, amelyre hallgathat, csak különleges esetekben szükséges tőle eltérni.
Fotó:
pixabay.com
Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.
Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?
A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.
A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.
Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.